Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Deszczówka nie nadaje się do picia. Jej spożycie zwiększa ryzyko raka wątroby

Deszczówka nie nadaje się do picia. Jej spożycie zwiększa ryzyko raka wątroby

Naukowcy alarmują – żadna deszczówka nie nadaje się do picia z powodu niebezpiecznie wysokiego poziomu “wiecznych chemikaliów”, czyli związków wytwarzanych przez człowieka. Ich obecność w organizmie może prowadzić do wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. 

Deszczówka nie nadaje się do picia

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sztokholmie oraz ETH w Zurichu. W ramach analizy sprawdzono próbki wody deszczowej z większości miejsc na planecie. Jak dowodzą wyniki, nigdzie nie ma już deszczówki zdatnej do picia. 

Chociaż w świecie przemysłowym nie często pijemy wodę deszczową, wielu ludzi na całym świecie oczekuje, że będzie ona bezpieczna do picia i zaopatruje nią wiele źródeł wody pitnej podkreśla prof. Ian Cousins, główny autor badań

Co wpływa na skażenie wody deszczowej?

W pobranej deszczówce zaobserwowano niebezpieczny poziom związków per- i polifluoroalkilowych, tzw. “wiecznych chemikaliów”. 

W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił zdumiewający spadek wartości zalecanych dla PFAS [związki per- i polifluoroalkilowe – przyp. red.]  w wodzie pitnejpodsumował wyniki prof. Ian Cousins.

Czym są “wieczne chemikalia”?

“Wieczne chemikalia” to syntetyczne związki, które naturalnie nie występują w przyrodzie i nie rozkładają się w środowisku. Pojawiają się w takich produktach jak opakowania, elektronika, garnki czy kosmetyki. W sumie istnieje około 4 500 sztucznych związków na bazie fluoru, które znajdują się w przedmiotach codziennego użytku. 

PFAS są szeroko stosowane od wielu dziesięcioleci, przez co ich obecność jest widoczna w każdym zakątku świata. Nawet w tak odległych obszarach jak Antarktyda. To stwarza ogromny niepokój o zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska. 

Deszczówka może zwiększyć ryzyko nowotworów

Jak dowodzą wielokrotnie powtarzane analizy “wieczne chemikalia” mogą prowadzić do wielu chorób, w tym nowotworów, a także wpływać na problemy związane z rozwojem i płodnością. 

Jedne z ostatnio opublikowanych badań wykazało, że związki PFAS zwiększają zagrożenie raka wątroby. Naukowcy przeanalizowali krew u 50 osób z nowotworem i wykryli w niej aż kilka różnych PFAS. Co więcej, badani o najwyższym stężeniu “wiecznych chemikaliów” w organizmie byli 4,5 raza bardziej narażeni na raka wątroby. 

“Wieczne chemikalia” są również niebezpieczne dla zwierząt. Według przeprowadzonych badań związki per- i polifluoroalkilowe mogą wywoływać choroby wątroby, tarczycy, choroby reprodukcyjne, a także zaburzenia w rozwoju. Co więcej, związki PFAS mogą gromadzić się w tkankach zwierzęcych i przenikać do produktów spożywanych przez ludzi, jak mięso, mleko oraz jajka. 

Źródła: euronews.com, bbc.com, naukawpolsce.pl

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.