Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Dobra wiadomość dla mieszkańców Niepołomic: są fundusze na wymianę przestarzałych pieców

Dobra wiadomość dla mieszkańców Niepołomic: są fundusze na wymianę przestarzałych pieców

W podkrakowskiej gminie Niepołomice wymienionych zostanie około 160 przestarzałych i „kopcących” pieców. Samorząd województwa przyznał na ten cel 1 mln złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. To dopiero druga faza walki z zanieczyszczeniem powietrza w podkrakowskiej miejscowości. Projekt ma potrwać do 2022 roku.

1 mln złotych dofinansowania z RPO pozwoli na wymianę około 160 przestarzałych pieców, potocznie i pogardliwie nazywanych „smoluchami”. To kolejny krok w oczyszczaniu powietrza, gdyż w 2018 roku wymieniono 237 kotłów za ponad 3,4 mln złotych. Aktualny program ma zakończyć się w 2022 roku.

To dopiero początek walki

To jest początek walki z tym problemem, z którym się borykamy w okolicach Krakowa – zapewnił burmistrz Niepołomic, Roman Ptak. Trwa inwentaryzacja pieców w gminie i według wstępnych szacunków do wymiany zakwalifikowano ich aż blisko 4000.

Cieszy fakt, iż małopolskie gminy dostrzegły problem i coraz częściej korzystają z szansy, jaką dają unijne środki. Przykładem gminy, która z pomocą unijnych dotacji realizuje wiele projektów z myślą o swoich mieszkańcach są Niepołomice, które już po raz drugi sięgnęły po dotację na wymianę starych pieców – stwierdził z kolei marszałek Witold Kozłowski.

Komu wymienią piece?

O wymianie pieców w Niepołomicach decyduje kolejność zgłoszeń. Mieszkańcy muszą jednak spełnić także kilka warunków. Przede wszystkim wymianie podlegają piece, które są ogrzewane nieekologicznym paliwem stałym. Ponadto budynek musi spełniać minimum energooszczędności. Właściciele są zobowiązani do poddania go ocenie energetycznej, a także do wykonania termomodernizacji.

Zagorzała walka z „kopciuchami” trwa. Wygląda jednak na to, że będzie musiała być jeszcze bardziej intensywna, aby gmina wyrobiła się z projektem w czasie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.