Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Dom odnowiony za pomocą ekologicznego betonu z konopi

Dom odnowiony za pomocą ekologicznego betonu z konopi

Pani Bosch poszukiwała przez jakiś czas sposobu na odnowienie swojego domu jednorodzinnego w Belingham w stanie Waszyngton. Budynek został wybudowany w latach 60. XX wieku. Właścicielka była zdeterminowana, by dom po remoncie stał się wydajny energetycznie, a sam remont odbył się bez użycia toksycznych materiałów. Okazało się, że najlepszą opcją, jaka spełnia jej wymagania, był zamiennik – beton wykonany z konopi – hempcrete.

Beton konopiany to lekki materiał budowlany wykonany z łodyg konopi z dodatkiem wapna i wody. Nad renowacją budynku jednorodzinnego czuwał Matthe Mead z Hempitecture. W ten sposób powstał Highland Hemp House – nowoczesny budynek zbudowany z konopianego betonu. Dodano do niego instalację fotowoltaiczną, by był jeszcze bardziej ekologiczny.

Konopiany beton powstaje z połączenia włókien uzyskiwanych ze zdrewniałych części konopi, do których dodaje się wapno i wodę. Mieszanka ta wiąże, chłonąc dwutlenek węgla z powietrza – do ponad 110 kg na metr sześcienny materiału. Hempcrete jest bardziej ekologiczny i tańszy niż zwykły beton. Jest także od niego o wiele lżejszy – gęstość konopianego betonu to jedynie około 15% tego klasycznego. Materiał ten wykazuje dobre własności w zakresie izolacji akustycznej i termicznej.

Remont budynku rozpoczął się od budowy nowej drewnianej ramy, na której następnie oparto ściany z konopianego betonu. Do ich wykonania zużyto ponad pięć ton materiału roślinnego i dziesięć ton wapna. Z tej mieszanki odlano monolityczne ściany budynku.

Z daleka dom nie wyróżnia się niczym na tle innych odremontowanych konstrukcji w okolicy, ale wykorzystanie konopianego betonu sprawiło, że budynek jest bardziej ekologiczny. Hempcrete nie dość, że uzyskiwany jest w bardziej zrównoważony sposób, to dodatkowo jest materiałem w pełni oddychającym, ognioodpornym, który doskonale np. reguluje wilgotność we wnętrzu domu. Ponadto wiąże on CO2, co sprawia, że budowa tego domu pochłonęła niemalże 7 ton gazu cieplarnianego.

Źródło: inhabitat.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.