Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Domowe sposoby na ekologiczne sprzątanie

Domowe sposoby na ekologiczne sprzątanie

Domowe sposoby na ekologiczne sprzątanie

Proste, kreatywne, a jakie ekologiczne! Sprzątanie może mieć inny, mniej chemiczny wymiar, a wiele całkowicie naturalnych produktów do czyszczenia, wypolerowania i wypachnienia domu, można zrobić samemu. Przedstawiamy nie tylko świąteczne sposoby na czyste, pachnące i odkurzone mieszkanie.

Uniwersalny środek do czyszczenia różnych powierzchni

Skórki cytrusów macerowane w occie to środek do czyszczenia, który nadaje się w zasadzie do każdej powierzchni w domu: do blatów kuchennych, biurek, łazienki, podłóg, białych powierzchni (cytrusy rozjaśniają), toalety i wszelkich miejsc, które chcielibyśmy dokładnie oczyścić i zdezynfekować. 

Składniki:

  • ocet – wybierz ten, który Ci odpowiada najbardziej,
  • skórki z cytrusów: grejpfrut, cytryna, mandarynka,
  • lawenda i rozmaryn,
  • laski cynamonu,
  • słoik,
  • ewentualnie butelka ze sprayem.

Wykonanie: 

Skórki po owocach umieść ciasno w słoiku – podobnie, jak układa się ogórki do kiszenia. Ewentualnie dodaj rozmaryn, lawendę lub laski cynamonu albo inne korzenne przyprawy w całości. Słoik zalej octem, tak, aby zakryć nim całkowicie skórki. Zakręć słoik i odstaw na 10,14 lub więcej dni.

Uzyskany ocet jest skoncentrowany, warto rozcieńczyć go wodą w dobranej przez siebie ilości. Przed rozcieńczeniem odcedzamy ocet na sitku, aby do naszej mikstury nie wleciały cząstki skórek. Mieszamy esencję cytrusową z wodą. Piękny zapach i skuteczne czyszczenie gwarantowane! Zapach octu szybko się ulatnia.

Wskazówki: skórki po cytrusach można rozłożyć też na kaloryferze, które schnąc, będą wydzielać naturalny, aromaterapeutyczny zapach. Warto wbić w nie całe goździki, kardamon lub anyż gwiazdkowy.

Ekologiczne sprzątanie -naturalny płyn do mycia naczyń

Jeżeli zabraknie Ci w domu płynu do naczyń – nie martw się. Zrób naturalny i szybki płyn, który z pewnością oczyści Twoje naczynia.

Składniki:

  • sok z dwóch lub trzech cytryn, można zmieszać z sokiem z pomarańczy,
  • 1,5 szklanki wody,
  • ok. szklanki soli,
  • szklanka octu.

Wykonanie:

Wszystkie składniki łączymy w garnku i gotujemy przez 10 minut, pamiętając o mieszaniu. Zgęstniałą ciecz przelewamy do szklanego słoja i gotowe! Oto kolejna metoda na ekologiczne sprzątanie.

Ekologiczne sprzątanie – naturalny odświeżacz powietrza

Na sklepowych półkach znajdziemy ogromną ilość odświeżaczy powietrza. Galaretki w plastikowych pudełkach, atomizery ukryte w “eleganckich” pudełkach przypominających marmur (wykonane z tworzyw sztucznych), czy spraye znanych nam korporacyjnych marek. Często ich skład pozostawia wiele do życzenia, a początkowo przyjemny zapach, po jakimś czasie zamienia się w duszący aromat nie do zniesienia. Można temu zaradzić – zróbmy własny odświeżacz powietrza na bazie olejków eterycznych.

Aromaterapia, czyli poprawianie stanu zdrowia poprzez naturalne zapachy, jest stosowana w wielu wschodnich naukach medycznych. Szczególnie w Ayurwedzie, “leczenie” zapachami stanowi jeden z etapów w tym procesie. Właściwości danych, roślinnych olejków podawane są zawsze na opakowaniach, tak, abyśmy mogli dopasować aromat do swoich upodobań i potrzeb. 

Przepis na własny i naturalny odświeżacz

Składniki:

  • woda: destylowana, z kranu, woda różana, lub woda pomarańczowa (wypełnić nią 85-90% naszego pojemnika lub buteleczki),
  • łyżka albo dwie spirytusu, wódki lub innego naturalnego alkoholu-konserwantu (stanowi ok. 5% naszej kompozycji),
  • olejki eteryczne – 10 do 20 kropli dowolnych, ale naturalnych olejków eterycznych, które można łączyć,
  • buteleczka – po zużytym produkcie, najlepiej z atomizerem.

Wykonanie:

Wszystko łączymy razem, potrząsamy i mamy wspaniały, naturalny, domowy odświeżacz!

Wskazówki: Woda destylowana jest oczyszczana ze wszystkich możliwych zanieczyszczeń, dzięki czemu jest trwalsza, niż woda z kranu. Można również użyć przefiltrowanej kranówki, ale może ona „wydzielać” swój naturalny zapach. Zamiast spirytusu można dodać np. ocet jabłkowy lub malinowy – ocet odświeża dom po smażeniu i dezynfekuje.

Ekologiczne sprzątanie – inne, naturalne wskazówki

  • soda oczyszczona nadaje się do pochłaniania brzydkich zapachów np. w lodówce, a rozmieszana z wodą na pastę służy do skutecznego czyszczenia powierzchni, np. piekarnika
  • ziarna kawy wydzielają aromatyczny i kojący zapach, jeżeli mamy ekspres lub pijemy fusiarę, użyjmy fusów jako kompost – ma on wspaniałe właściwości
  • wlejmy kilka kropli olejku eterycznego do odkurzacza – do zbiornika na wodny odkurzacz, lub skropmy wnętrze worka – zamiast smrodu kurzu, uniesie się piękny zapach
  • jeśli chcesz w naturalny sposób odświeżyć wnętrze samochodu, zostaw w nim otwartą buteleczkę z olejkiem lub zrób własną ekopachnącą choinkę! PRZEPIS

A Wy, czy przygotowujecie swoje własne, naturalne środki czystości? Wspomnijcie o nich w komentarzach!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.