Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Dotacja NFOŚiGW na budowę robota do czyszczenia paneli fotowoltaicznych

Dotacja NFOŚiGW na budowę robota do czyszczenia paneli fotowoltaicznych

Firma Innovation AG Albert Gryszczuk otrzyma ponad 795 tys. zł na budowę samobieżnego urządzenia do czyszczenia paneli PV na farmach fotowoltaicznych. To dotacją, którą zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Z czego składa się robot?

Ogółem budowa demonstratora innowacyjnego samobieżnego urządzenia do czyszczenia paneli PV na farmach fotowoltaicznych będzie kosztowała ok. 1,3 mln zł. Prototyp urządzenia powstaje w ramach prac badawczych. Będzie składał się z dwóch modułów: elektrycznego, terenowego samochodu wyposażonego w zbiorniki wody (a także przemysłowe generatory pary, układy rurociągów i zaworów) oraz robota myjącego. Robot myjący będzie wyposażony w system napędu i sensorów, układ śledzenia paneli, układ gąsienic, kolektory z dyszami parowymi i odsysającymi oraz elektroniczny układ sterowania i prowadzenia.

Jak działa robot?

Technologia mycia ma opierać się na użyciu silnego wąskiego strumienia pary wodnej (z szybkim odsysaniem skroplin i zanieczyszczeń z recyrkulacją oczyszczanej wody). Robot myjący będzie automatycznie dostosowywał się do gabarytów paneli i płynnie się na nich poruszał dzięki gąsienicowemu/rolkowemu systemowi przemieszczania się. Zautomatyzowany system naprowadzania pozwoli na zwolnienie operatora z prowadzenia robota. Do całej operacji nie będą używane detergenty.

Czy czyszczenie jest konieczne?

Boom na fotowoltaikę trwa. Powstaje coraz więcej instalacji, więc wdrożenie robota na większą skalę, może przynieść wiele korzyści. NFOŚiGW w informacji prasowej powołuje się na badania, które mówią, że sprawność produkcji energii elektrycznej z paneli bez ich konserwacji i mycia, spada w ciągu roku o 10%. Dodajmy tylko, że panele fotowoltaiczne w większości przypadków czyszczą się same. Co to znaczy? Zabrudzenia z paneli zainstalowanych na dachu są usuwane w wyniku zmian atmosferycznych, a mówiąc wprost deszcz zmywa kurz. W przypadku większych zabrudzeń, wskazane jest działanie z użyciem specjalnych narzędzi lub z pomocą specjalnych firm. Jeśli chodzi o instalację na gruncie, ze względu na położenie wymaga częstszego mycia. Dzięki temu, że mamy do niej łatwiejszy dostęp, niż do paneli na dachu, można je czyścić częściej z użyciem miękkich gąbek czy szczotek. W dalszej części komunikatu NFOŚiGW podaje, że regularne czyszczenie paneli, np. 2 razy do roku, pozwala zmniejszyć spadek wydajności do max. 5%.  

Najpierw elektryk, teraz robot

Dotacja dla Innovation AG Alberta Gryszczuka pochodzi z programu NFOŚiGW „Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych”. Firma ma już na koncie projekt finansowany przez NFOŚiGW w ramach programu „Sokół”. Wówczas odpowiadała za wdrożenie w pełni elektrycznego samochodu terenowego. Auto od ponad dwóch lat porusza się w trudnych warunkach, m.in. kopalniach, po terenach leśnych czy górskich.

źródło: columbusenergy.pl/blog, nfosigw.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.