Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Drewniane turbiny wiatrowe mocniejsze niż stalowe. Każdego roku powstanie co najmniej 20

Drewniane turbiny wiatrowe mocniejsze niż stalowe. Każdego roku powstanie ich co najmniej 20

Drewniane turbiny wiatrowe mocniejsze niż stalowe. Każdego roku powstanie co najmniej 20

Drewniane turbiny wiatrowe mają sprawić, że OZE staną się jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska. Do 2036 roku zakontraktowano już dostawę co najmniej dwustu drewnianych wież wiatrowych. Czy naprawde są lepsze od stalowych?

Drewniane turbiny wiatrowe

Drewniane turbiny wiatrowe to projekt szwedzkiej firmy Modvion. Pierwsza taka konstrukcja powstała w już 2020 roku i najprawdopodobniej na dobre zagoszczą one na rynku OZE. 

Niedawno spółka Modvion podpisała porozumienie z Renewable Energy Systems (RES), która przedstawia się jako największa na świecie niezależna firma zajmująca się energią odnawialną. Umowa zakłada zamówienie u szwedzkiego producenta drewnianych wież wiatrowych o wartości 4 miliardów koron szwedzkich (1,75 mld złotych). W efekcie Modvion w latach 2026-2036 będzie dostarczał dla RES około 20 drewnianych wież rocznie.

Czemu drewniane turbiny wiatrowe zyskują na popularności i jakie mają zalety? 

Jak to działa?

Partnerstwo oznacza, że ​​RES Nordics będzie promować modułową, opartą na drewnie technologię wież wiatrowych Modvion wśród swoich dostawców turbin wiatrowych. Producenci turbin mają dzięki temu częściej kupować drewniane wieże do wykorzystania w elektrowniach wiatrowych.

Twórcy twierdzą, że przy tej samej wadze drewno laminowane jest mocniejsze niż stal. Budowanie z drewna oznacza zatem lżejsze wieże i mniejsze zapotrzebowanie na drogie wzmocnienia. Wieże są budowane w modułach, które można łatwo transportować standardowymi ciężarówkami po drogach publicznych, bez konieczności zamykania przejazdów dla innych użytkowników ruchu. 

Modułowe wieże stalowe wymagają ogromnej liczby śrub i regularnych kontroli, podczas gdy modułowe drewniane wieże łączone są za pomocą kleju.

Wysokość drewnianych wież wiatrowych

Modvion twierdzi, że drewniane wieże wiatrowe mogą być o wiele wyższe, niż te ze stali. Według szwedzkiej firmy, potencjalna wysokość drewnianej wieży to nawet 1500 metrów

Nie ma ograniczeń wysokości w przypadku budowania wież z drewna, a korzyści w porównaniu ze stalą rosną wraz z wysokością. Obecnie widzimy zapotrzebowanie na wieże o wysokości do 150-200 m, ale spodziewamy się, że z czasem zbudujemy wyższe konstrukcjeczytamy na stronie Modvion.

Drewniane turbiny wiatrowe – odporne na ogień?

Drewniane wieże, podobnie jak stalowe, mają specjalną powłokę, która zapewnia ochronę przed wilgocią. Czy drewniane wieże odporne są na ogień? Na to zagadnienie twórcy odpowiadają w ten sposób:

Drewno łatwo się pali, jeśli pozwalają na to okoliczności. Jednak bardzo trudno jest spowodować zapalenie litej kłody – jest zbyt gęsta. W konstrukcjach z litego drewna strona wystawiona na sąsiedni ogień zaczynała się zwęglać w bardzo przewidywalnym i kontrolowanym tempie. W wysokich temperaturach stal staje się miękka, a drewno zachowuje swoją integralność strukturalną dłużej.

Drewniane turbiny wiatrowe – przydatność do użycia

Czy wieże Modvion mogą być używane w morskich farmach wiatrowych? Tak – pierwsze wyprodukowane wieże będą wykorzystywane w projektach lądowych, ale przy niewielkich adaptacjach wieże firmy Modvion zmniejszą również emisje klimatyczne na morzu.

Czy drewniane wieże są droższe od tradycyjnych? Twórcy twierdzą, że nie – wieże Modvion nie kosztują więcej niż tradycyjne wieże stalowe, a koszt ich konstrukcji ma maleć w kolejnych latach.

Im wyższa wieża, tym większa przewaga kosztowa w porównaniu z wieżą stalową. Światowa cena stali również wpływa na koszt, ponieważ waha się bardziej niż cena drewnatwierdzi Modvion.

Okres przydatności do użycia drewnianej wieży wiatrowej projektowany jest w zgodzie z cyklem użycia innych komponentów farmy wiatrowej, czyli na około 25-30 lat. Twórcy twierdzą, że żywotność drewnianej wieży przekracza okres przydatności do użycia innych mechanicznych części turbiny wiatrowej.

Co dzieje się z drewnianymi wieżami po upływie okresu eksploatacji?

Recykling turbin wiatrowych

Po upływie okresu eksploatacji turbiny wieża zostanie zdemontowana, a ściana wieży mogą zostać wykorzystane w budownictwie. Modvion wykorzystuje w swoich konstrukcjach świerk skandynawski, którego odrost przekracza wycinkę. Całe drewno używane przez firmę jest certyfikowane zgodnie z programem ponownego zalesiania, FSC (Forest Stewardship Council) lub PEFC (Program for the Endorsement of Forest Certification Schemes). 

Przejście z materiałów emisyjnych – stali i betonu – na materiał odnawialny, taki jak drewno, umożliwia zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przy produkcji i eksploatacji każdej turbiny o co najmniej 30%.  

Recykling turbin wiatrowych to zagadnienie, które z uwagi na swoja trudność przez lata było argumentem w ręku przeciwników zielonej transformacji. W ostatnich latach powstaje jednak coraz więcej rozwiązań, które to umożliwiają. Obecnie powstaje właśnie pierwsza farma wiatrowa z recyklingu.

źródło: modvion.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.