Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Drewniane wieżowce – kierunek budownictwa przyszłości

Drewniane wieżowce – kierunek budownictwa przyszłości

Drewno coraz częściej stosowane jest w budownictwie. Jest materiałem odnawialnym o znacznie mniejszym negatywnym oddziaływaniu na środowisko niż beton i stal. Znamy już przykłady drewnianego stadionu piłkarskiego, drewnianego lotniska i drewnianych drapaczy chmur.

Drewniane budownictwo

Konieczność obniżania emisji i zużycia nieodnawialnych surowców powodują, że coraz częściej szukamy alternatywnych rozwiązań w różnych obszarach naszego życia. Również w budownictwie. A sektor budowalny ma swoje za uszami, gdyż odpowiada za 39% emisji CO2 do atmosfery, z czego 11% wynika z produkcji materiałów i wyrobów budowlanych, takich jak stal, cement i szkło. Przedsiębiorstwa budowlane szukają nowych rozwiązań, jak np. beton o obniżonym śladzie węglowym lub zmieniają swoje podejście do stosowanych technologii.

W ostatnim czasie na popularności zyskuje drewno. Jako surowiec jest wytrzymałe, łatwe w obróbce i odnawialne! Ważnym aspektem jest także to, że wychwytuje CO2. Tona drewna zamiast tony cementu pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o 2,1 tony.

Najwyższy drewniany wieżowiec świata

Kiedy budynek zostaje zakwalifikowany jako drewniany? Wówczas, gdy jego konstrukcja nośna i większość komponentów, jest wykonana z drewna. Rozwój technologii pozwala obecnie na realizację coraz wyższych konstrukcji drewnianych. Możemy wymienić tu materiały oparte o wióry (LSL i PSL), belki i słupy glulam, drewno klejone krzyżowo (CLT), drewno łączone mechanicznie (NLT) czy drewno konstrukcyjne (KVH).

Najwyższy drewniany wieżowiec świata Mjøstårnet, źródło: Øyvind Holmstad, CC BY-SA 4.0 

Obecnie najwyższym drewnianym wieżowcem świata jest Mjøstårnet. Znajduje się w mieście Brumunddal w Norwegii. Mierzy 85,4 metra i ma 18 pięter. Został zaprojektowany przez pracownię Voll Arkitekter i wykonany w technologii drewna klejonego krzyżowo (CLT). Przy jego budowie wykorzystano ponad 3500 m³ drewna.

Zrównoważone materiały drewnopochodne (glulam) zostały tu wykorzystane nie tylko przy budowie fasady, ale także całej konstrukcji wieżowca, m.in. szybów windowych, schodów, pergoli, balkonów. W budynku mieszczą się apartamenty, hotel, restauracja, basen oraz przestrzeń biurowa. 

Drewnianych drapaczy chmur przybywa

Mjøstårnet może niedługo zostać zdetronizowany. Do rywalizacji o tytuł najwyższego drewnianego budynku na świecie przystępują bowiem architekci z duńskiej pracowni Schmidt Hammer Lassen we współpracy ze szwajcarskim biurem Cometti Truffer Hodel. Zostali oni zwycięzcami Międzynarodowego konkursu na projekt najwyższego na świecie budynku z drewna. Wieżowiec o nazwie Rocket&Tigerli ma powstać w miejscowości Winterthur niedaleko Zurychu i będzie mierzył 100 metrów. Oddanie budynku do użytku zaplanowano na 2026 rok.

Projekt budynku pracowni Schmidt Hammer Lassen, źródło: Schmidt Hammer Lassen

Zrównoważone budownictwo

Jednym z najwyższych drewnianych budynków w Norwegii jest Spor X. Znajduje się w Drammen – miejscowości oddalonej od Oslo o 41 km. Ma 10 pięter i w całości został zbudowany z litego oraz klejonego drewna zarówno w zakresie konstrukcji, fasady, jak i całości wnętrza, a także szybów windowych. Za jego projekt odpowiada studio Dark Arkitekte. Co ważne, budynek wykonany jest z drewna z okolicznych lasów Drammen, a elementy z drewna CLT wyprodukowane zostały w fabryce Splitkon w Åmot, leżącej pół godziny drogi od placu budowy.

Spor X – jeden z najwyższych drewnianych budynków w Norwegii, źródło: Spor X media pack

Słowa klucze tego projektu to: zrównoważony rozwój i lokalność. Budynek mieści się w centrum miasta, tuż przy węźle komunikacji miejskiej, dzięki czemu możliwa była całkowita rezygnacja z miejsc parkingowych przynależnych do budynku. Parking samochodowy został zastąpiony miejscami parkowania rowerów.

źródło: iea.org, architektura.muratorplus.pl, sukces.rp.pl, informacja prasowa Unihouse S.A., informacja prasowa Dark Arkitekter, shl.dk/rockettigerli

zdjęcie główne: drewniany budynek Spor X w Norwegii, źródło: materiały prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.