Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Drony zbierające śmieci

Drony zbierające śmieci

Bezzałogowe statki latające, czyli drony, początkowo były wykorzystywane w militariach, ale szybko znalazły zastosowanie w innych dziedzinach życia. Dziś służą do celów edukacyjnych, zbierania danych, robienia zdjęć, a także – co ciekawe – mogą sprzątać oceany.

Drony służą między innymi do zbierania danych, co z pewnością stanowi oszczędność czasu i pieniędzy. Przykładowo naukowcy na Antarktydzie używają ich do pomiaru i monitorowania populacji fok lamparta. Porównanie ich wiarygodności z pomiarami ręcznymi wypada pozytywnie – wyniki różnią się jedynie od 2 do 4%.

Latające urządzenia mogą być wykorzystywane przy monitoringu oceanów. Niektóre obszary oceanów są trudno dostępne dla łodzi, a zastosowanie dronów pomoże przy zbieraniu wielu interesujących danych. Może oznaczać gatunki, monitorować dane obszary oceanu, śledzić rozmieszczenie zagrożonych gatunków, a także patrolować nielegalne połowy. Dron marokańskiej firmy Altan otrzymał nagrodę za jego wielofuncjonalność. Jego umiejętności polegały na zbieraniu, zidentyfikowaniu i zaalarmowaniu władz o nielegalnych połowach w promieniu 435 mil, czyli odległości znacząco większej niż robią to strażnicy na motorówkach.

Drony zasadniczo zmieniają sposób, w jaki monitorujemy i zarządzamy naszym środowiskiem – mówi kapitan Brian Taggart zNational Oceanic and Atmospheric Institute.

Jednym z ciekawych zastosowań latających statków powietrznych jest zbieranie śmieci. Pływający dron ‘WasteShark’ holenderskiej firmy RanMarine posiada tę funkcję i udaje mu się zebrać 15 ton odpadów w ciągu roku. Dodatkowo potrafi sprawdzić jakość wód, usunąć oleje, chemikalia i glony. Jak mówi dyrektor naczelny RanMarine, Oliver Cunningham: – WasteShark jest tańszy, bardziej ekologiczny, skuteczniejszy i mniej uciążliwy niż inne metody radzenia sobie ze śmieciami morskimi.

Kolejnym zastosowaniem dronów jest edukacja. Mogą one dostarczyć naukowcom, studentom czy badaczom materiały naukowe w postaci zdjęć lub filmów. W ten właśnie sposób wykorzystano drony do nauczania studentów w Grenadzie, aby pokazać im projekt odbudowy rafy koralowej.

Użytkowanie dronów niesie ze sobą pewne ryzyko. W wyniku ciągle postępującej technologii niektórzy nie umieją w rozsądny sposób korzystać z tego urządzenia. W Ameryce w San Luis Obispo Coastal Park używanie dronów zostało zakazane ze względu na ich zły wpływ na dziką przyrodę i rozrywkę publiczną. Jednym z przykładów nieumiejętnego korzystania z urządzenia było lądowanie dronów na wyspie, na której znajdowały się opalające się foki. Innym razem użytkownicy latających urządzeń wystraszyli ptaki z gniazd. Mając na uwadze zalety dronów i ich szerokie zastosowanie, pamiętajmy także o ich właściwym i rozsądnym użytkowaniu.p

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.