Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Drugie życie kartonów po napojach w Polsce

Drugie życie kartonów po napojach w Polsce

Stora Enso i Tetra Pak łączą siły. Wspólnie pracują nad rozwiązaniem recyklingowym, które znacznie poprawki odzysk surowców wtórnych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Roczna zdolność recyklingu zużytych kartonów po napojach w Polsce wzrośnie z 25 000 do 75 000 ton.

Dwie linie

Stora Enso to producent masy celulozowej, papieru i innych produktów leśnych. Tetra Pak oferuje kompletne rozwiązania do przetwarzania i pakowania żywności płynnej oraz półpłynnej, zawierającej cząstki. Partnerstwo obu firm daje duże pole do działania. A wszystko dzięki dwóm liniom produkcyjnym. Linii do rozwłókniania kartonów na dużą skalę, która powstaje w zakładzie produkcyjnym Stora Enso w Ostrołęce oraz linii do recyklingu polimerów i aluminium, która zostanie zbudowana przez Tetra Pak wspólnie z Plastigram Industries w pobliżu. Obie zapewnią efektywny i oddzielny odzysk wszystkich komponentów kartonów po płynnej żywności w Polsce. Całkowita wartość inwestycji to 29,1 mln euro. Obie linie mają zacząć działać na początku 2023 roku.

Kartony, które nigdy nie staną się odpadami

Oddzielone materiały będą wykorzystywane jako surowce do różnych zastosowań. Odzyskane włókna znajdą zastosowanie w produkcji opakowań z tektury Stora Enso. Natomiast odseparowane polimery i aluminium otrzymają nowe życie m.in. jako pellety i folie.

– Kartony po płynnej żywności nadają się do ponownego przetworzenia. Obecnie są poddawane recyklingowi na taką skalę, na jaką pozwala dostępna infrastruktura. Naszym zdaniem można osiągnąć więcej. Poszukujemy możliwości, aby poprawić sposób, w jaki kartony są przetwarzane i opracować rozwiązania, które skutecznie poddają recyklingowi wszystkie elementy opakowań, w tym polimery i aluminium. Dlatego jestem bardzo dumny z tej inwestycji, a także z silnego partnerstwa ze Stora Enso, które umożliwiło ten postęp. Wspólne działanie jest kluczem do realizacji naszych fundamentalnych ambicji – świata, w którym wszystkie opakowania kartonowe są zbierane, poddawane recyklingowi i nigdy nie stają się odpadamimówi Charles Brand, prezes Tetra Pak na Europę i Azję Środkową.

Pełen recykling

W Polsce rocznie zbiera się i recyklinguje ponad 20 000 ton zużytych kartonów po płynnej żywności. To prawie 40% wolumenu wszystkich sprzedawanych opakowań tego typu. Nowa linia pozwoli na pełen recykling całego wolumenu kartonów z Polski oraz przetwarzanie opakowań z krajów sąsiadujących, m.in. Słowacji, Czech czy Węgier. Linia potroi roczną zdolność recyklingu zużytych kartonów po napojach w Polsce z 25 000 do 75 000 ton.

Inwestycja ma być w pełni zgodna z Europejskim Zielonym Ładem, a zebrane kartony będą przetwarzane w sposób przyjazny dla środowiska, przy pełnym wykorzystaniu materiałów pochodzących z procesu recyklingu.

Dlaczego segregacja jest ważna? Dowiesz się w naszym artykule.

Źródło: opakowanie.pl, rynekpapierniczy.pl, fot. Boxed Water Is Better/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.