Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Dwutlenek węgla – z atmosfery do skorupy ziemskiej

Ministerstwo Środowiska wspiera węgiel, ale także Odnawialne Źródła Energii

Dwutlenek węgla – z atmosfery do skorupy ziemskiej

Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej razem z naukowcami z Chin i innych krajów europejskich doskonalą technologię przechwytywania dwutlenku węgla i magazynowania go pod powierzchnią lądu lub dna morskiego. 

Prace nad technologią trwają od 2017 roku. Jej działanie ma polegać na wychwytywaniu cząstek CO2 ze spalin instalacji stacjonarnych. 

– Innowacyjność projektu polega na rozwijaniu technologii spalania w tlenie, wykorzystującej ideę tak zwanej pętli chemicznej – wyjaśnia profesor Andrzej Szlęk, kierownik polskiej części projektu. 

Podziemne składowanie spalin jest kosztownie energetycznie, dlatego też podejmuje się próby wyłącznie z najbardziej szkodliwymi substancjami. Uwzględniając kryzys klimatyczny, mowa tutaj o dwutlenku węgla. Żeby możliwe było przechwycenie go ze spalin, konieczne jest, aby był oddzielony od azotu, który stanowi nawet do 80 procent produktów spalania. 

Dwutlenek węgla przechwytywać można na dwa sposoby: pierwszy polega na pochłanianiu go przez specjalne ciecze i późniejsze wydobywanie z nich gazu w czystej postaci. Drugi natomiast zaczyna się jeszcze w samym procesie spalania paliw kopalnych – ale tylko w środowisku tlenowym. Zazwyczaj przebiega ono z użyciem zwykłego powietrza, czyli powszechnej mieszaniny gazów. Podczas spalania w tlenie, azot w ogóle nie występuje w reakcji. 

Przy drugiej metodzie, postanowiono nie wykorzystywać specjalnie przygotowanego czystego tlenu, którego pozyskiwanie jest kosztowne. Zamiast niego, stosuje się tlenki metalu, z których tlen przechodzi na cząsteczki węgla, podczas spalania paliw kopalnych. 

– Taki czysty CO2, otrzymywany w ramach spalania w czystym tlenie, powinien zostać skroplony i zatłoczony do naturalnych zbiorników podziemnych – mówi dalej profesor Sęk. Okazuje się, że taka postać spalania paliw kopalnych pozwala zmniejszyć emisję CO2.

Aby to innowacyjne działanie miało szansę na upowszechnienie, technologia potrzebuje dalszych testów. Celem międzynarodowego zespołu jest między innymi montaż pilotażowej instalacji w Chinach.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.