Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Dzień Bez Mięsa. Czy warto ograniczyć jego spożycie? Wykreślanka

Dzień Bez Mięsa. Czy warto ograniczyć jego spożycie? Wykreślanka

Dzień Bez Mięsa jest świetną okazją, by spróbować, chociaż na jeden dzień, całkowicie wyeliminować produkty mięsne ze swoich dań. Z produktów odzwierzęcych warto rezygnować częściej – nie tylko ze względu na dobro samych zwierząt, ale także z troski o własne zdrowie i środowisko. Dziś dodatkowo przygotowaliśmy dla Was wykreślankę, która podpowie, co z wege opcji na dobry początek może trafić na Wasze talerze.

Argumentów zachęcających do ograniczenia spożycia mięsa jest naprawdę wiele. Już sposób hodowli zwierząt na fermach przemysłowych może skutecznie zniechęcić do jego spożywania na długi czas. Zwierzęta hodowlane najczęściej żyją w niehumanitarnych warunkach – towarzyszy im ogromny stres, nie mają także szansy na realizację potrzeb biologicznych swojego gatunku.

Ilość wegetariańskich i wegańskich zamienników, które obecnie dostępne są na polskim rynku, znacząco poszerzają gamę bezmięsnych dań. Dzięki takim propozycjom nie trzeba rezygnować ze smaku mięsa – wegeburger, roślinny kurczak, a nawet mięso z powietrza mogą skutecznie je zastępować.

Mięso a zdrowie

Jedzenie mięsa warto też ograniczyć ze względu na zdrowie. I nie chodzi tutaj tylko o kaloryczność dań mięsnych, a przede wszystkim o „farsz”, jaki producenci wstrzykują w oferowane przez nich produkty. Jak wykazał raport Raport Europejskiej Agencji Leków (EMA) Polska jest na szczycie rankingu niechlubnej listy krajów, które faszerują mięso antybiotykami. Z danych zgromadzonych w latach 2010-2017 wynika również, zwierzęta hodowlane spożywają 73 proc. wszystkich antybiotyków na świecie.

Spożycie mięsa a emisja CO²

Od dawna mówi się, że przemysłowa hodowla zwierząt odpowiada za ogromne emisje gazów cieplarnianych. Gdyby całkowicie usunąć z diety mięso i nabiał, można by ograniczyć ślad węglowy aż o 20%. Choć eliminacja z diety produktów pochodzenia zwierzęcego z dnia na dzień dla wielu może okazać się niemożliwa, to należy pamiętać, że mięso mięsu nierówne, a produkty odzwierzęce różnią się nie tylko ze względu na smak, ale także na ilość emisji CO².

Najbardziej nieprzyjazne dla środowiska rodzaje mięsa to:

1 kg baraniny to 39,2 kg CO²

1 kg wołowiny to 27 kg CO²

1 kg wieprzowiny to 12,1 kg CO²

1 kg mięsa indyka to 10,9 kg CO²

1 kg mięsa kurczaka to 6,9 kg CO²

Dla porównania 1 kg sera to 13,5 kg CO² a 1 kg kurzych jaj to 4,8 kg CO²

Wykreślanka z okazji DNIA BEZ MIĘSA

Które z wege dań najbardziej przypadły Wam do gustu?

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.