Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Dzień Pingwina. To może być ostatnie święto tych zwierząt

Dzień Pingwina. To może być ostatnie święto tych zwierząt

Statystyki są bezlitosne. Globalne ocieplenie, topnienie lodowców, zanieczyszczenie wód… Destrukcyjna działalność człowieka sprawia, że pingwiny są gatunkiem skrajnie zagrożonym. Między innymi dostojne pingwiny cesarskie już niedługo mogą być tylko pięknym, czarno- białym wspomnieniem.

Kluczowe lodowce topnieją

Pingwiny cesarskie są największe z całej rodziny, również najwięcej ważą – masa ciała może sięgać nawet 40 kilogramów! Ich naturalnym siedliskiem są lodowce szelfowe, które topnieją w zastraszającym, coraz szybszym tempie. Wprawdzie zwierzęta są dobrymi pływakami i mogą zdobywać pożywienie w wodzie, jednak podczas okresu lęgowego na antarktycznym lodzie muszą wykarmić swoje pisklęta. Chociaż do wiosny, kiedy stopnieje pokrywa.

Niezwykłe zwyczaje niezwykłych ptaków

Oprócz braku umiejętności latania, pingwiny wyróżniają się wieloma innymi, unikatowymi dla siebie cechami.

Każda para dobiera się na jeden sezon, a swoje gody wieńczy dosyć zabawnie wyglądającą kopulacją. Samiec wyraźnie ślizga się po partnerce, starają się nie spaść. Z tego pokracznego aktu rodzi się jedno pisklę. I ten właśnie jedynak wystarcza rodzicom. Więcej potomstwa się nie spodziewają.

Mama i ojciec nie odstępują swojej pociechy. Wszyscy naśladują swoje ruchy, co zwiększa szanse na przeżycie. Ponadto każdy malec jest uczony przytulania się do stada. Pomaga to utrzymać temperaturę i przetrwać największe mrozy.

Szkoła rodzenia

Co ciekawe, samice pierworódki uczą się ostrożnego obchodzenia z jajkiem na bryle śniegu, zanim jeszcze rozpocznie się połóg. Ciąża jest dla pingwinicy wyjątkowo wyczerpująca, a zniesienie jaja kosztuje wiele energii. Dlatego późniejsza opieka nad kruchą skorupką przechodzi w ręce ojca. 

Matka w tym czasie idzie polować. Oczekujący na pożywienie tatusiowie zbierają się z jajkami w wielką bandę, ogrzewając nawzajem. Do czasu powrotu partnerki nie jedzą nic, więc masa ciała spada o połowę.

Śmierć na każdym kroku

Zmieniające się warunki atmosferyczne, spowodowane emisją gazów cieplarnianych sprawiają, że nie każde pisklę da radę przeżyć. Jeśli matka nie znajdzie pożywienia, ojciec próbuje podać pierwszy posiłek dziecku w postaci brejowatego mleka podanego prosto z dzióbka. Ale po pewnym czasie to już nie wystarcza i malec umiera.

Jak pomóc pingwinom?

Przede wszystkim zmniejsz swój ślad węglowy. Możesz również wpłacić na fundację WWF, która zajmuje się zagrożonymi gatunkami. Angażuj się w protesty przeciwko zmianom klimatycznym tak, aby rządy wprowadziły odpowiednie regulacje. 

Bądź aktywny! Działaj!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.