Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Dzień Zebry. Jak wiele wiesz o kodzie kreskowym z sawanny?

zebra

Dzień Zebry. Jak wiele wiesz o kodzie kreskowym z sawanny?

Dzisiaj obchodzimy Dzień Zebry. Sympatyczni mieszkańcy sawanny zwracają swoją uwagę wyjątkowym ubarwieniem. Nic dziwnego, że w filmach familijnych, takich jak “Madagaskar” czy “Zebra z klasą”, stworzenia te grają pierwsze skrzypce. Ile tak naprawdę o nich wiemy?

Istnieją trzy gatunki zebry

Zaliczamy do nich zebrę stepową, pręgowaną i górską. Najpospolitszym gatunkiem jest zebra stepowa, występująca w całej Afryce Subsaharyjskiej, od południowej Etiopii, Kenii i Tanzanii, aż po Botswanę i RPA. Górską odmianę spotkamy w Angoli, Namibii i Afryce Południowej. 

Natomiast zebra pręgowana, zwana również zebrą Grevy’ego, to najrzadszy, a zarazem największy gatunek tego zwierzęcia. Na wolności pozostało tylko ok. 3 tysiące osobników

Zebry to czarne zwierzęta z białymi paskami

Pytanie stare jak świat: czy zebry są białymi zwierzętami z czarnymi paskami? Czy może czarnymi w białe paski? 

Naukowcy przez wiele lat opowiadali się za pierwszą opcją. Tłumaczyli to białym podbrzuszem występującym u większości osobników. Jednak najnowsze badania genetyczne kładą kres wszystkim sporom – zebry to czarne zwierzęta ozdobione białymi paskami.

Każda zebra to wyjątkowy kod kreskowy


Każda zebra ma niepowtarzalny wzór pasków, który umożliwia ich identyfikację. Naukowcy wykorzystują tę właściwość do rozpoznania osobników w stadzie oraz ich obserwacji. 

Pionierami w tej metodzie badania zebr było małżeństwo Hans i Ute Klingelowie. To oni już w latach 60. ubiegłego wieku jako pierwsi podejmowali próby identyfikacji właśnie w ten sposób. Obecnie rozwój technologii umożliwił stworzenie specjalnego oprogramowania, które nie tylko identyfikuje zebry, ale także wykrywa zmiany wagi i postawy, w tym ciążę. 

Paski zebry są jej bronią w walce ze szkodnikami

Po co zebrom paski? Naukowcy głowili się nad tym pytaniem od prawie 150 lat. Wachlarz teorii był szeroki – od kamuflażu, przez komunikację z innymi osobnikami, po regulowanie temperatury. Tymczasem badania wykazują, że różnokolorowe paski chronią zwierzęta przed gryzącymi muchami. 

Zebry są bardzo waleczne

Zebry mogą bronić swojego stada i terytorium kopiąc, gryząc i odpychając przeciwnika. Jeśli jeden osobnik zostanie zaatakowany, inne zwierzęta staną w jego obronie. Utworzą wokół niego krąg, aby drapieżnik poczuł się zagrożony. Jednak na ogół stworzenia te są bardzo pokojowe i od walki preferują ucieczkę. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.