Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

E-hulajnogi na minuty – co nowego?

E-hulajnogi na minuty – co nowego?

Hulajnogi elektryczne na stałe już wpisały się w krajobraz polskich miast i miasteczek. To kolejny etap przemian, jakie od kilku lat zachodzą w transporcie osobistym. Jak wygląda rynek e-hulajnóg w lipcu 2020 roku? 

Hulajnogi znów w grze

Pandemia COIVD-19 wpłynęła na spowolnienie dynamicznie rozwijającego się rynku hulajnóg współdzielonych. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez organizację Mobilne Miasto pokazują, że sytuacja wraca do stanu sprzed trzech miesięcy. Co więcej, pomimo pandemii rynek ten w ciągu ostatniego roku wzrósł o blisko 85%.

Co mówią dane?

Z danych wynika, że liczba elektrycznych hulajnóg dostępnych w polskich miastach wzrosła trzykrotnie. Obecnie jest to ponad 14 tysięcy. Ten wynik przebił o 30% poziom ze szczytu w ubiegłym sezonie. Coraz więcej miast w naszym kraju wprowadza hulajnogi do oferty. Aktualnie urządzenia te spotkamy aż w 35 miejscowościach. W porównaniu z szczytem sezonu 2019 roku to wzrost o blisko 85%. 

Oferta rośnie, firm przybywa

Najliczniejszą flotą współdzielonych e-hulajnóg może pochwalić się Warszawa (5,3 tys. urządzeń), Kraków (ponad 2,8 tys.), Trójmiasto (blisko 1,5 tys.), Poznań (900) oraz Wrocław (ponad 800). Jak wynika z danych aktualnie usługę oferuje już 12 firm, m.in. francusko-holenderski Dott, polski blinkee.city, estoński Bolt czy amerykański Lime. 

Według ustalonego porządku

Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju rynku e-hulajnóg będzie proces legislacyjny, tzw. lex UTO. Jego celem jest wpisanie urządzeń transportu osobistego, w tym elektrycznych hulajnóg do polskiego porządku prawnego. Władze części miast próbują samodzielnie uporządkować ruch i postój tych urządzeń.

Przykładowo, Kraków uruchamia sieć kilkudziesięciu tzw. „Punktów mobilności” i chce skłonić wypożyczalnie e-hulajnóg, by te ograniczyły użytkownikom możliwość pozostawiania pojazdów wyłącznie w tych punktach (postuluje też ograniczenia prędkości e-hulajnóg). Również Katowice negocjują z operatorami e-hulajnóg zasady zbliżonego w swoich założeniach przedsięwzięciaczytamy w portalu smartride.pl

Źródło: smartride.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.