Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Eco on Demand: topnienie lodowca w 3 minuty

Eco on Demand: topnienie lodowca w 3 minuty

Spośród ogromnej ilości obrazów biograficznych, historycznych, opowieści kryminalnych, wybraliśmy dla te, które rzetelnie dokumentują globalne zmiany środowiskowe. Na weekend proponujemy “Chasing Ice”, którego bohaterem jest tytułowy lód.

W pogoni za lodem

Nasza pierwsza propozycja dokumentu o zmianach klimatu to film “Chasing Ice” (“W pogoni za lodem”). Materiał przedstawia projekt Extreme Ice Survey – inicjatywę Jamesa Baloga, który przez kilka lat za pomocą zdjęć dokumentował topnienie lodowców. Kilkadziesiąt aparatów wykonało dziesiątki tysięcy fotografii, które później zmontowano w krótkie filmy poklatkowe. Obrazują one, w jak szybkim tempie i na jaką skalę znikają ogromne masy lodu. 

Sólheimajökull – czyli lodowiec Domu Słońca

Jednym z lodowych bohaterów filmu jest lodowiec Sólheimajökull na Islandii – ma on około 8km długości i 5km szerokości. Balog po raz pierwszy zaobserwował jego topnienie w 2007 roku. Porównuje go do “zniedołężniałego starca”. Lodowiec nie tylko się cofnął o kilkadziesiąt metrów, ale również stracił na grubości. Pierwszą ekspozycję topnienia Balog pokazał światu w 2012 roku – składała się z fotografii wykonywanych przed ponad 4 lata i już wtedy budziła duże zaskoczenie. Fotograf jednak nie zatrzymał swojej pracy. Ostatni timelapse przedstawia okres od 2007 do 2017 roku. 

Od 2010 roku Sólheimajökull stracił nawet pół kilometra lodu. Osobną inicjatywę wykazali uczniowie ze szkoły w Hvolsvöllur pod opieką emerytowanego nauczyciela, Jóna Stefánssona. Rokrocznie odwiedza on z podopiecznymi lodowiec i mierzą, ile metrów lodu traci. Uczniowie ustalili, że od 2010 do 2019 roku Sólheimajökull stracił już ponad 350 metrów, a w samym minionym roku ponad 100.

Czytaj także: Dzień Pingwina. To może być ostatnie święto tych zwierząt

Lodowce topnieją, a wątpliwości się mnożą

Wydaje się, że “Chasing Ice”, który miał swoją premierę w 2012 roku, powinien był już wtedy wywołać wielkie poruszenie i przekonać ostatnich niedowiarków, że zmiany klimatyczne to realne zagrożenie dla środowiska i ludzkości. Po prostu – natychmiastowo przedstawia niepodważalne argumenty o topnieniu lodowców. W jasny sposób też nam uzmysławia, jak gigantyczne są te bryły lodu i ile wody uwalnia ich topnienie. Argument klimatologów związanym z globalnym zalaniem kontynentów na skutek podnoszenia się wód oceanicznych ma swoje podstawy między innymi w tym właśnie filmie.

A jednak minęło już 8 lat i dopiero teraz problem zmian klimatycznych stał się tematem politycznym na skalę światową. Kilkadziesiąt tysięcy zdjęć – świadectwo Jamesa Baloga, nie było wystarczające. Dopiero teraz politycy zaczynają “dyskutować” o możliwych działaniach na rzecz ochrony klimatu. Proponowany przez nas dokument jeszcze nie stracił na aktualności. I nie dlatego, że lodowce jeszcze bardziej zmalały i nadal nas nie zalało (warto sobie przypomnieć ostatnie kataklizmy pogodowe). Film jest dalej aktualny, ponieważ, nadal znajdujemy denialistów, a lodowce nie przestały topnieć i możliwe, że za naszego życia topnieć nie przestaną. 

Jak się Wam się podoba film dokumentalny “Chasing Ice”? Czekajcie na naszą kolejną propozycję! Po “ściganiu lodu”, będziemy ścigać koralowce ;). Kolejnej propozycji filmu dokumentalnego o zmianach klimatu podrzucimy w następny piątek.

Źródło: extremeicesurvey.org, hakaimagazine.com, earthvisioninstitute.org, earthobservatory.nasa.gov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.