Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ekobiblioteczka #4

ekobiblioteczka 4

Ekobiblioteczka #4

Jak najlepiej spędzić wiosenny wieczór? Oczywiście z dobrą książką! W tym miesiącu przeczytaliśmy kilka interesujących pozycji, z których trzy chcemy polecić. Autorzy wybranych przez nas książek pochylają się nad rozmaitymi aspektami zmian klimatu, ale również życiu w harmonii z naturą. Jesteście ciekawi, co dla Was przygotowaliśmy?

Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej 

Bill Gates, Wydawnictwo Agora

Doświadczenie Billa Gatesa wiąże się z programowaniem, a nie nauką o klimacie. Zatem jak to się stało, że amerykański informatyk, przedsiębiorca, były prezes zarządu korporacji Microsoft napisał książkę o tym, jak walczyć ze zmianami klimatycznymi? 

Wszystko zaczęło się od działalności Gates Foundation, która skupia się na ochronie zdrowia na świecie i kwestiach edukacji w USA. Bill Gates odwiedzał Afrykę i Azję Południową, zbierając dane na temat umieralności dzieci i wirusa HIV. Zauważył, że poważnym problemem tamtych miejsc jest brak dostępu do elektryczności. Wówczas ok. miliarda ludzi na świecie nie miało stałego dostępu do prądu. Zaczął więc zgłębiać temat energii. Czytał książki i raporty, spotykał się z klimatologami, oceanologami, ekspertami od energii i rolnictwa. Coraz bardziej docierało do niego, jak silny jest związek emisji gazów cieplarnianych i zmian klimatu. Przekonał się, że nie wystarczy zaopatrzyć biednych w tanią energię. To musi być zielona energia. 

Każdego roku świat emituje 51 miliardów ton gazów cieplarnianych. Aby uniknąć najgorszych skutków katastrofy klimatycznej, musimy zejść do zera. Jak tego dokonać?  Bill Gates przedstawia konkretny i praktyczny plan działania. Wskazuje też obszary, w których technologia już dziś pomaga ograniczać emisję gazów i wyjaśnia jak robić to efektywnej. Zwraca uwagę na sposób uprawy roślin, produkcję i formy przemieszczania się. Opisuje jak uniknąć katastrofy i wyjaśnia, dlaczego uważa, że może nam się to udać! 

To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat

Naomi Klein

Nie zbawią nas zieloni miliarderzy – stwierdza Naomi Klein, dziennikarka i działaczka społeczna. 

W swojej książce “To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat”, Klein pozostawia analizy przyczyn zmian klimatu naukowcom. Nie koncentruje się na topniejących lodowcach, rosnących temperaturach czy ginących gatunkach. Dziennikarka pisze o zmianach klimatycznych w kontekście społecznym, ekonomicznym i politycznym. 

Kto zabija świat? 

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Klein przez 5 lat odwiedzała rezerwaty i platformy wiertnicze, brała udział w szczytach klimatycznych, rozmawiała z naukowcami oraz politykami. Spotykała społeczności rdzenne i wiejskie, które protestowały przeciwko dewastacji natury dla produkcji przemysłowej. 

Mesjasze-miliarderzy? Zieloni zbawcy z ogromnym kapitałem? Klein zaprzecza ich istnieniu i podkreśla, że ludzkość znajduje się w punkcie krytycznym. Wysnuwa smutną wizję świata rodem z “Igrzysk śmierci” czy “Elizjum”. Do czego może doprowadzić katastrofa klimatyczna? Zdaniem autorki, do skupienia jeszcze większych zasobów w rękach niewielkiej garstki najbogatszych i powstania rzesz wykluczonych. 

Jak zatem powinna wyglądać transformacja ekologiczna? Autorka stwierdza prosto, że wymaga ona “byśmy oduczyli się myśleć o sobie jako o władcach natury, byśmy odrzucili mit o boskim gatunku i przyjęli do wiadomości fakt, że jesteśmy związani z całą resztą świata przyrody”. 

Tylko tyle i aż tyle. 

Ogrodowe przebudzenie

Mary Reynolds, Wydawnictwo Literackie

Co człowiek sieje, to i zbierać będzie

Czy wiesz, jaka magia tkwi w wodzie, co charakteryzuje rolnictwo biodynamiczne, oraz co wspólnego mają nasze intencje i słowa z Ziemią?  O ekologicznej i zielonej ewolucji odpowiada w swojej książce irlandzka architektka Mary Reynolds, która z roślinami pracowała 20 lat. Jednak jak twierdzi, jej praca w ogrodnictwie była daleka od prawdziwej jedności z otaczającą nas przyrodą.

Dlatego autorka książki “Ogrodowe przebudzenie” postanowiła zrewolucjonizować swoje i innych życie, aby elementy przyrodniczej układanki dopasowały się do siebie idealnie. Jak to zrobiła? Zrezygnowała ze swojej pracy, zmieniła nastawienie do przyrody, zaczęła postrzegać ją jako czynnik determinujący nasz ludzki świat. Słowem, oddała naturze jej przewagę i kluczowe znaczenie w istnieniu świata.

“Ogrodowe przebudzenie” zawiera zbiór rozmaitych inspiracji dotyczących natury, ogrodnictwa i życia w zgodzie z cyklami przyrody. Reynolds dzieli się wiedzą o projektowaniu ogrodów z intencją, tworzeniu własnych leśnych zakątków, naturalnej ochronie drzew, czy wreszcie o potędze symboli, kształtów i obrazów w naturze. Autorka poradnika czerpie wiedzę z irlandzkiej kultury i wierzeń, które łączy jeden cel – odbudowa więzi człowieka z przyrodą. Projekty ogrodów oraz barwne ilustracje wzbogacają książkę Reynolds wartościami estetycznymi.

Przemiana Mary Reynolds stała się inspiracją dla reżyserki Vivienne De Courcy, która na bazie biografii Reynolds stworzyła fabularny film Dzika jak natura (Dare to be wild, 2016).

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.