Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ekologiczna klimatyzacja przyszłości. Czy biała farba może ograniczyć liczbę klimatyzatorów?

Ekologiczna klimatyzacja przyszłości. Czy biała farba może ograniczyć liczbę klimatyzatorów?

Naukowcy z Purdue University odkryli ultrabiałą farbę odbijającą światło słoneczne. Grupa badawcza jest przekonana, że ich wynalazek po skomercjalizowaniu stanie się ekologiczną wersją klimatyzacji w domach przyszłości!

 

Innowacyjna farba

 

Zespół naukowców z wydziału inżynierii mechanicznej Purdue opracował nową ultrabiałą farbę. Ich wynalazek odbija aż 98,1 % światła słonecznego i może utrzymywać powierzchnię w temperaturze do 19 stopni Fahrenheita w temperaturze niższej niż ich otoczenie.

 

Wyniki badań inżynierów zostały opublikowane w czasopiśmie ACS Applied Materials & Interfaces.

 

– Nasza farba pochłania tylko 1,9 % światła słonecznego, podczas gdy farba komercyjna pochłania 10 do 20 % światła słonecznego – mówi Xiulin Ruan, profesor inżynierii mechanicznej Purdue i jeden ze współautorów badania – jest wyraźnym ulepszeniem w stosunku do obecnych na rynku farb odrzucających ciepło. Pod wpływem promieni słonecznych powierzchnie pokryte obecnie dostępnymi białymi farbami stają się cieplejsze, a nie chłodniejsze. W najlepszym razie te termoogniwujące farby mogą odbijać od 80 do 90 % światła słonecznego- dodaje.

 

 

Fot: Ruan z najnowszym wynalazkiem ultrabiałej farny/ źródło: smithsonianmag.com

 

https://swiatoze.pl/ekologiczna-budowa-domu-termoizolacja/

 

Odpowiedź na zmiany klimatyczne

 

Przeprowadzono już pierwsze testy skuteczności tego ekologicznego rozwiązania. Pomalowano nowo wynalezioną farbą dach budynku kampusu w West Lafayette w stanie Indiana. W słoneczne, południowe godziny farba utrzymywała powierzchnie zewnętrzne w temperaturze niższej o 8 stopni niż temperatura otoczenia.

 

– Nasza nowa ultrabiała farba według naukowców jest najchłodniejsza w historii. Odbija prawie wszystkie promienie słoneczne i wysyła ciepło podczerwone z dala od powierzchni, zapewniając średnią moc chłodzenia 113 watów na m². Pomalowany dach domu o powierzchni 1000 stóp kwadratowych przekłada się na 10 kilowatów mocy chłodniczej, która jest mocniejsza niż większość domowych klimatyzatorów centralnych – podaje Ruan

 

Ten niesamowity wynalazek może wejść na rynek już za niecałe dwa lata.

 

Może pewnego dnia pomoże naszej planecie w walce z globalnym ociepleniem i zmniejszy liczbę używanych klimatyzatorów?

 

źródło: smithsonianmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.