Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ekologiczne metody na oszczędzanie w domu i mieszkaniu. Oszczędzaj dla siebie i środowiska

Ekologiczne metody na oszczędzanie w domu i mieszkaniu. Oszczędzaj dla siebie i środowiska

Z unijnego raportu podsumowującego poprzedni rok wynika, że blisko połowa Europejczyków nie płaci rachunków na czas, bo nie ma czym za nie zapłacić. Ogromne podwyżki i ciągle zwiększające się zanieczyszczenia środowiska wymagają znalezienia alternatyw dla bardziej zrównoważonych i tańszych opcji w domu. Co zrobić, żeby mniej marnować, płacić mniej za rachunki i oszczędzać energię? Oto kilka sprawdzonych sposobów na ekologiczne metody oszczędzania w domu!

Zrównoważone budowanie i mieszkanie 

Zrównoważone budownictwo to główny trend w budownictwie i architekturze w tym roku – stwierdza jeden z liderów na amerykańskim rynku nieruchomości Zillow. Pod tym hasłem rozumiemy taki styl budowania i mieszkania, który pozwala zaoszczędzić energię i pieniądze, zmniejszyć skalę marnowania surowców, w tym jedzenia oraz zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów, zarówno prostych i tanich, jak i bardziej kosztownych i przyszłościowych.

Kilka bezpłatnych i nieco droższych sposobów na zrównoważony dom

  • zmiana źródła energii,
  • oszczędzanie energii,
  • inwestycja w izolujące i prośrodowiskowe zielone dachy,
  • montaż energooszczędnych urządzeń i oświetlenia,
  • oszczędzanie surowców,
  • niemarnowanie jedzenia i niewyrzucanie produktów wielokrotnego użytku,
  • zero waste i recykling, czyli przetwarzanie wszystkiego, co się da.

Nowa energia w domu

Instalacja ogniw fotowoltaicznych, własny system biogazowy, przydomowa turbina lub inne źródło energii odnawialnej to dobry sposób na znaczne zmniejszenie wydatków w dłuższej perspektywie. Ekologiczne źródło energii odciążą też cały ekosystem wokół nas, ponieważ nie “produkujemy” już takiej ilości gazów cieplarnianych, jak w przypadku konwencjonalnych źródeł energii. 

Oprócz ogniw fotowoltaicznych, produkujących energię dla całego domu możemy skorzystać z energii Słońca w wielu innych przypadkach: zainstalować wentylatory PV, solarne podgrzewcze wody, lampki i lampy solarne lub mobilny generator słoneczny. 

Pamiętaj o cieple płynącym zza okna! Podczas montażu okien w nowym domu warto pamiętać o tym, aby były skierowane na południe – to pozwoli ogrzać dom naturalną metodą.  Jeśli borykasz się z wysokimi rachunkami za prąd dobrym rozwiązaniem mogą być okna energooszczędne. 

Energooszczędne oświetlenie i wyłączanie świateł

Modernizacja oświetlenia w domu jest jednym z najłatwiejszych sposobów na eko dom.  Światła LED zużywają do 90% mniej energii niż zwykłe żarówki. Dodatkowo pamiętajmy o regularnym wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Oszczędność płynie też z naszej uwagi i świadomości.

Zielony dach

Zielone dachy to nieco kosztowna inwestycja, ale posiadające wiele zalet. Montaż zielonego dachu to zamierzony krok w stronę stworzenia nowych ekosystemów, naturalna forma izolacji zimą i latem, sposób na zbieranie deszczówki i oszczędzanie wody. Takie pokrycia dachowe są już standardem w wielu zurbanizowanych miejscach świata, w których nadmiar betonu jest zastępowany zieloną przestrzenią. Zielone dachy poprawiają też wydajność ogniw fotowoltaicznych!

Zainwestuj w energooszczędne urządzenia 

Jeśli wkrótce będziesz musiał wymienić któreś z tych poniższych urządzeń, rozważ wybór energooszczędnych sprzętów. Może uda się upolować taki sprzęt z odzysku?

  • lodówka,
  • pralka,
  • suszarka,
  • urządzenia grzewcze/chłodzące,
  • termostat,
  • telewizor,
  • podgrzewacz wody,
  • wentylator.

Zero waste i recykling: rzeczy i materiały z odzysku

Używaj materiałów pochodzących z recyklingu lub tych z odzysku. Do budowy domu czy modernizacji przestrzeni można użyć ponownie szyb, mebli czy materiałów budowlanych. Marzy Ci się szklarnia? Zapytaj, skąd możesz tanio odkupić używane szkło. Potrzebujesz kanapy albo stołków? Odwiedzaj grupy w mediach społecznościowych, w których ludzie wymieniają się, oddają lub po kosztach sprzedają niepotrzebny sprzęt. Jeżeli znudziły Ci się meble, pomaluj je ekologiczną, roślinną farbą.

Zero waste to także sposób na oszczędzanie w kuchni. Zobacz, jak żyć i nie marnować:

Kompost i zmniejszenie ilości odpadów

Czy wiesz, że resztki jedzenia i odpady ogrodowe stanowią ponad 30% odpadów, które wyrzucamy na co dzień? Jeżeli spożywamy dużo jarzyn i owoców, warto zbudować samodzielnie lub zainwestować we własny kompost. W zależności od miejsca zamieszkania możemy jego wielkość i charakter dopasować do własnych potrzeb. Ponowne użycie lub recykling kompostowanych odpadów może mieć ogromny wpływ na środowisko. To naturalny nawóz dla naszego ogródka, źródło jedzenia dla małych zwierząt i sposób na wytworzenie własnego biogazu.

Jeżeli mowa o własnym ogródku, pamiętajmy, że uprawa własnej żywności zapewnia nie tylko niezależne źródło pożywienia, ale daje także satysfakcję i pozwala uczyć się o naturalnych procesach w przyrodzie.

Oszczędzanie wody

Nie marnujmy tyle wody. Na Zachodzie przyjęło się, że mamy niekończące się zasoby wody, ale to nieprawda. Styl życia, w którym przelewamy ogromne ilości wody podczas mycia garnków, długich kąpieli i pryszniców sprawia, że zasoby mogą się kończyć. Jak oszczędzać wodę w domu? Jest kilka sposobów:

  • zakręcaj wodę podczas mycia zębów, włosów, a nawet podczas namydlania ciała pod prysznicem,
  • sikaj pod prysznicem,
  • używaj wody do spłukiwania toalety, np. tej, z której korzystałeś podczas mycia podłogi,
  • dużą ilość talerzy, misek i sztućców myj w zmywarce,
  • zainwestuj w zaawansowane metody zbierania wody pod ziemią,
  • zbieraj deszczówkę, wykorzystaj ją latem do podlewania roślin!

Zróbmy to!

Istnieje wiele sposobów na to, aby nasz dom lub mieszkanie stały się bardziej efektywne energetycznie, zrównoważone, a w kieszeni pozostanie więcej pieniędzy. Świadome ulepszanie domu i zmienianie nawyków, np. dotyczących zużywania wody mogą wpłynąć pozytywnie nas samych, naszych sąsiadów i planety. 

źródło: European Consumer Payment Report, ecowatch.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.