Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ekologiczne rozwiązania Stacji Uzdatniania Wody w Gliwicach

Ekologiczne rozwiązania Stacji Uzdatniania Wody w Gliwicach

Woda znajdująca się w większości istniejących obecnie cieków wodnych zazwyczaj nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – bardzo często bywa zanieczyszczona fragmentami roślin, piaskiem lub pierwiastkami bądź związkami chemicznymi występującymi w stężeniu niekorzystnym dla człowieka, zwłaszcza manganem, amoniakiem lub azotanami. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby woda dostarczana do gospodarstw domowych miała odpowiednie parametry, uzyskiwane obecnie za pomocą najnowocześniejszych technologii.

Specjalnie dla portalu Świat OZE o modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Gliwicach-Łabędach opowiada Lucjan Lamch z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Gliwicach. – Podczas modernizacji zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań technologicznych, jak również proekologicznych. Jednym z nich jest centralne ogrzewanie za pomocą pompy ciepła oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, również za pomocą pomp ciepła. Zobacz film i dowiedz się więcej.

Aby woda niezdatna do spożycia odzyskała czystość, należy poddać ją odpowiednim procesom. W zależności od rodzaju zanieczyszczenia można to uczynić za pomocą chlorowania, odwróconej osmozy, wymiany jonowej, dezynfekcji lub przy użyciu odpowiednich preparatów chemicznych. Jedną z najtańszych i najpowszechniejszych metod uzdatniania wody jest natomiast filtracja mechaniczna, stosowana jako jeden z pierwszych sposobów pozbywania się zanieczyszczeń.

W Polsce istnieje wiele stacji uzdatniania wody wyposażonych w nowatorskie i proekologiczne rozwiązania. Jedna z nich znajduje się w Gliwicach-Łabędach, a choć jej historia sięga roku 1917, to przeprowadzona kilka lat temu modernizacja sprawiła, że stacja ta może się pochwalić wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami.

Warto podkreślić, że tamtejsza stacja szczyci się także oczyszczaniem i ponownym wykorzystywaniem wód popłucznych, które powstają na skutek płukania filtrów służących do uzdatniania wody. W trakcie modernizacji gliwickiej SUW posłużono się także innymi proekologicznymi rozwiązaniami.

Dzięki zastosowaniu pomp ciepła na stacji nie używamy innych źródeł ciepła; nie spalamy gazu, nie spalamy węgla, tak że nie trujemy środowiska – dodał Lucjan Lamch.

Foto: Pwik Gliwice

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.