Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ekstremalnie niski poziom zasobów wodnych. Czy czeka nas globalna susza?

susza

Ekstremalnie niski poziom zasobów wodnych. Czy czeka nas globalna susza?

Zgodnie z opublikowanym niedawno raportem globalnej grupy badawczej World Resource Institute (WRI) z Waszyngtonu jedna czwarta światowej populacji mieszka na obszarach, na których jest wręcz ekstremalna konkurencja w pozyskaniu zasobów wodnych.

Na całym świecie jest aż 17 krajów, które zmagają się z problemem ograniczonego dostępu do wody. Nie chodzi wyłącznie o wodę pitną, ale nawet tę wykorzystywaną do nawadniania upraw czy w przemyśle. Naukowcy ostrzegają w raporcie, że wzrost stresu wodnego i kryzys klimatyczny mogą prowadzić do większej liczby „zerowych dni” (dni bez wody). Sformułowanie to zostało wymyślone, gdy Kapsztad w Południowej Afryce zbliżył się do krawędzi całkowitego wyczerpania wody pitnej.

Obraz jest niepokojący w wielu miejscach na całym świecie, ale bardzo ważne jest, aby pamiętać, że stres związany z brakiem wody nie jest przeznaczeniem regionów, w których występuje – stwierdził Betsy Otto, globalny dyrektor ds. Wody WRI w rozmowie z The Guardian. – Nie możemy dłużej pozwolić sobie na udawanie, że sytuacja sama się rozwiąże.

Patrząc na globalny obraz sytuacji, Katar z łącznym wynikiem 4,97 w skali 5 znajduje się na szczycie listy 17 krajów o skrajnie niskich zasobach wody. Za nim podążają Izrael, Liban, Iran, Jordania, Libia, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Erytrea, ZEA, San Marino, Bahrajn, Indie, Pakistan, Turkmenistan, Oman i Botswana. Bliski Wschód i Afryka Północna są domem dla 12 z 17 krajów cierpiących na ekstremalny stres związany z brakiem wody.

Prognozuje się, że jeżeli kraje nie podejmą żadnych działań, sytuacja się pogorszy. Wzrost liczby ludności, rozwój społeczno-gospodarczy i urbanizacja zwiększają popyt na wodę, podczas gdy zmiany klimatyczne znacznie ograniczają jej zasoby. To z kolei jest zagrożeniem dla ekosystemu, stabilności biznesu, a nawet życia istot żywych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.