Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Elektroodpady zabierane spod drzwi – nowa propozycja Gdańska

Elektroodpady zabierane spod drzwi – nowa propozycja Gdańska

Rozważna gospodarka odpadami w miastach staje się w tej chwili nie tylko ekologicznym zagadnieniem. Cena za wywóz, przetwarzanie i przechowywanie śmieci jest coraz wyższa. Dlatego miasta szukają nowych rozwiązań, aby usprawnić obieg śmieci w mieście. Najnowszy pomysł Gdańska to odbiór elektrośmieci prosto spod drzwi mieszkańców.

Zwiększyć poziom odzysku

Kontrola szczelności nad strumieniem odpadów jest jednym z największych wyzwań polskich miast. Wydaje się, że Gdańsk osiągnął w tym względzie ogromny sukces. Poziom recyklingu wynosi tam 50%. Jednak władze lokalne zapowiadają, że to nie koniec. Mają zamiar w dalszym ciągu wdrażać takie rozwiązania, które pozwolą jeszcze bardziej zwiększyć ten wskaźnik.

Elektroodpady spod drzwi

Jednym z najtrudniej przetwarzalnych i najdroższych w utylizacji śmieci są elektroodpady. Należą do nich wszelkiego rodzaju zużyte sprzęty elektroniczne – od telefonów po duże kina domowe. Często ludzie nie wiedzą, co z nimi zrobić. Wyrzucają je więc w niedozwolone miejsca lub zostawiają obok śmietników. Dlatego Gdańskie Usługi Komunalne już od 1 stycznia bieżącego roku odbierają elektrośmieci zostawione na progach domostw.

Odbiór – na jakich zasadach?

Jeśli gdańszczanin chce skorzystać z oferowanej przez miasto usługi musi poznać kilka wprowadzonych reguł. Przede wszystkim odbierany sprzęt może ważyć co najmniej 20 kilogramów i jeden z jego wymiarów powinien wynosić powyżej 60 cm.

Jeżeli ktoś ma przy okazji mniejszy sprzęt, jak np. ekspres do kawy, to także go odbierzemy. Warunkiem jest, by sprzęt był kompletny. Nie musi być sprawny. Nie odbierzemy np. lodówki bez agregatu. Potrzebę odbioru wystarczy zgłosić do nas, a my sprzęt odbierzemy we wtorek lub w czwartek w najbliższym wolnym terminietłumaczy Bartosz Piotrusiewicz, prezes GUK.

Kolejnym krokiem będzie oddanie elektroodpadów w ręce firmy MB Recykling. Zostaną one zgodnie z ustaloną opłatą ryczałtową przetworzone i zutylizowane.

Gdzie małe gabaryty?

W celu pozbycia się małego elektrosprzętu będzie można skorzystać ze specjalnych pojemników zbierających zużyte mechanizmy. GUK ma zamiar zamontować je w całym mieście w ilości około siedemdziesięciu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.