Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Emilewicz zapowiada rozluźnienie w ustawie 10H oraz wprowadzenie prosumenta zbiorowego

energia odnawialna - wiatraki

Emilewicz zapowiada rozluźnienie w ustawie 10H oraz wprowadzenie prosumenta zbiorowego

Według ostatnich zapowiedzi Minister Rozwoju, Jadwigi Emilewicz, do końca tego roku udział źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym wyniesie 13 procent. Emilewicz zapewnia dodatkowo, że nowelizacja ustawy odległościowej 10H pojawi się do końca 2020 roku. O czym jeszcze mówiła wicepremier?

Obietnice Emilewicz: ustawa 10H do końca roku

Pod koniec lipca, podczas wizyty na farmie wiatrowej Koźmin, wicepremier i szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz przypomniała o trwających pracach nad regulacjami prawa dla OZE. Jedna z zapowiedzi dotyczyła ustawy 10H:

– Chciałabym, abyśmy zakończyli konkretny proces legislacyjny do końca tego roku. To nie jest ustawa nad którą powinniśmy pracować bardzo szybko. Będziemy zachęcać parlament, aby pracować nad nią sprawnie, natomiast chcielibyśmy, aby wszystkie głosy zostały wysłuchanecytuje Emilewicz portal gramwzielone.pl.

Szefowa resortu dodała jednak, że pojawią się pewne bezwarunkowe odległości dla turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych. Jej zdaniem taki minimalny dystans powinien wynosić 500 metrów. 

Prosument zbiorowy oraz rozszerzenie programu “Mój Prąd”

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała również, że przy najbliższej nowelizacji ustawy OZE pojawi się propozycja zapisu o wprowadzeniu “prosumenta zbiorowego”. Skorzystałyby na tym głównie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Ich członkowie mogliby wówczas korzystać z energii z OZE na własny, prywatny użytek.

Wicepremier dodatkowo liczy, że program “Mój Prąd” zostanie przedłużony i otrzyma nowy budżet. Chce, aby w ramach tego wsparcia możliwe było finansowanie instalacji fotowoltaicznej razem z pompą ciepła. Warto przypomnieć, że o rozszerzeniu programu mówił już minister klimatu Michał Kurtyka. W jego wizji, dofinansowanie uwzględniałoby instalację domowej ładowarki samochodu elektrycznego.

Źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.