Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Energa wspomoże morskie akcje ratunkowe

Energa wspomoże morskie akcje ratunkowe

Przedsiębiorstwa energetyczne mogą wykorzystywać swoją infrastrukturę z korzyścią nie tylko dla osób znajdujących się na lądzie stałym, ale również i na morzu. Przykładem takiego właśnie działania wykazała się niedawno firma Energa, udostępniając swój prywatny system łączności cyfrowej Tetra Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa.

Tetra stanowi alternatywę względem zwykłej sieci GSM, nie gwarantującej działania w czasie kataklizmów i klęsk żywiołowych. System ten nie tylko szyfruje połączenia, ale także umożliwia działanie przez co najmniej 36 godzin bez konieczności zasilania zewnętrznego.

– Energa jako jedyna w Polsce wprowadziła na tak szeroką skalę system Tetra – niezależny od operatorów komórkowych system łączności cyfrowej. Dzięki zastosowanym zabezpieczeniom jest on bardziej niezawodny w przypadku klęsk żywiołowych i awarii masowych. Sieć pokrywa cały obszar dystrybucji grupy i obejmuje zasięgiem 85% linii brzegowej Polski: od Kołobrzegu do wschodniej granicy polskiej części Bałtyku. Dlatego Energa udostępni część funkcjonalności systemu Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa – podkreślił Daniel Obajtek, prezes spółki Energa.

Impulsem do wprowadzenia powyższych zmian był przede wszystkim orkan Ksawery, którego przejście w 2013 roku dobitnie uświadomiło branży energetycznej braki, jakie musi uzupełnić, by już więcej nie dochodziło do zakłóceń związanych z przesyłem energii oraz funkcjonowaniem sieci GSM. Firma Energa sumiennie odrobiła ową lekcję: jej system Tetra składa się m.in. z 139. masztów zapewniających zasięg na obszarze 75 tys. km2; obsługuje on ponad 1000 stacji średniego napięcia i rozłączników (choć planowo ma ich być ponad 8000).

Tetra ma za zadanie poprawić komunikację między jednostkami pływającymi po Bałtyku. System ten umożliwi im także łączność z Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym. Za sprawą korzystania z tego urządzenia Polska dołączyła do grona innych krajów zabiegających o ratowanie zagrożonego na morzu ludzkiego życia, w tym m.in. Finlandii, Norwegii, Danii, Belgii i Litwy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.