Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Energia drzemie w kaktusach

Energia drzemie w kaktusach

La Nopalimex to spółka prowadzona przez Miguela Avé i Rogelio Sosa Lópeza, którzy w 2015 roku odkryli, jak wykorzystać popularny gatunek kaktusa do produkcji biopaliwa. 

Zielone złoto Meksykanów 

Kaktus nazywany jest “zielonym złotem” Meksyku – wykorzystuje się go w diecie, medycynie i kosmetyce, ponieważ jest bogaty w witaminy, kwasy tłuszczowe, antyoksydanty i minerały. Kto by pomyślał, że może posłużyć do wytworzenia świetnego, taniego i wydajnego paliwa

Lata temu pisałem pracę dyplomową na temat energii słonecznej i wiatrowej. Od lat pracowałem z biomasą z kukurydzy, trzciny cukrowej, juki, ale uważam, że biomasa z nopala jest najhojniejsza dzięki temu, że kaktus szybko się rozmnażazdradził Miguel Avé dla dziennikarki portalu Outriders. 

Źródłem biopaliw są rośliny, ale do tej pory do ich wytwarzania służyły trzcina cukrowa, kukurydza, soja czy palmowiec. Problem polega na tym, że ich uprawy są dużo bardziej wymagające, potrzebują znacznie więcej wody, a także mają szczególny wpływ na degradację środowiska. Kaktusy mają znacznie mniej wymagań. Ich szczególną zaletą jest to, że mogą rosnąć na terenach suchych i półsuchych, a te stanowią 12-18 proc. powierzchni Ziemi. 

Jak powstaje energia z kaktusa? 

Najpierw liście kaktusa są przetwarzane na mąkę, z której przygotowuje się tortillę. To, co zostaje z rośliny miesza się z krowim nawozem i podgrzewa w celu fermentacji. W taki sposób powstaje woda oraz metan. Następnie biopaliwo jest destylowane i odprowadzane do zbiornika. 

Jeśli chodzi o kaktusy nopal, są bardzo przydatne do produkcji paliw, bo są bogatym źródłem cukrów, co jest naprawdę ważne przy produkcji biopaliwa i biometanu. Jest to również bardzo wygodne, ponieważ w Meksyku mamy wiele ziem, które są suche, półpustynne, więc niemożliwe jest posiadanie innych rodzajów upraw tłumaczy Francisco Perez.

Założyciele La Nopalimex stworzyli własny gatunek kaktusa, który w ciągu roku daje około 600-800 ton nopala. Każda tona przekłada się na około 100 litrów biogazu. 

W dodatku nic się nie marnuje. Odpady po wytworzeniu gazu służą do produkcji kompostu, którym nawozi się uprawy nopalu, dzięki czemu obieg się zamyka. 

Nopal tańszy od benzyny 

Biopaliwo z kaktusa zasila firmę produkującą tortille, która znajduje się tuż obok – biogazu używa się do zasilania pieców i wytwarzania elektryczności, a w końcowej fazie może służyć jako paliwo. W przeliczeniu na litr jest aż o ⅓ tańsze niż benzyna. 

Źródło: Nauka w Polsce, BBC

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.