Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Energia falowania

energia falowania

Energia falowania

Fale morskie mają ogromną moc. Można ją wykorzystać także w energetyce.

Najlepsza zabawa nad morzem jest wtedy, kiedy występuje lekki wiatr i pojawiają się fale. Miło czekać w napięciu, kiedy się zbliżają, a potem przez nie skakać i śmiać się wesoło.

Czasami jednak są tak ogromne i silne, że mogą nas przykryć i przewrócić. Tę siłę wykorzystuje się także w energetyce. Istnieją cztery typy elektrowni, które wykorzystują energię falowania.

Elektrownie pneumatyczne

W tym typie elektrowni energię fal wykorzystuje się pośrednio. Fale wymuszają ruch powietrza i tworzy się wiatr. Napędza on łopatki turbiny powietrznej, trochę innej niż te, które występują w elektrowniach wiatrowych.

Elektrownie mechaniczne

W elektrowniach mechanicznych znajduje zastosowanie siła wyporu. Poruszają się one pod wpływem fal do góry i do dołu, prostopadle do dna. Wymusza to obrót wirnika, który jest połączony z prądnicą. Ona wytwarza prąd.

Elektrownie hydrauliczne

W tym przypadku mamy do czynienia z nieruchomym zbiornikiem, przez który przelewają się tylko szczyty fal, czyli te górne części. To woda wypływająca ze zbiornika napędza turbinę.

Elektrownie indukcyjne

Ta elektrownia działa trochę inaczej. Pod wpływem fal ruszają się tylko pływaki, czyli takie boje na wodzie. Połączone są z nimi cewki w polu magnetycznym, które również się ruszają. W ten sposób wytwarzana jest energia elektryczna.

Czy to powszechne?

Energia falowania jest dosyć duża, ale jej wykorzystanie nie jest takie proste. Kiedy występują sztormy energia fal jest ogromna i czasami konstrukcja elektrowni nie wytrzymuje tak ogromnej mocy. Są też dni spokojne i bezwietrzne, w których fale są bardzo malutkie. Na szczęście prace nad tymi elektrowniami wciąż trwają i rozwiązania są też coraz doskonalsze.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Cewka indukcyjna

Prądnica

Wirnik

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.