Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Energia z odpadów. Brytyjskiej gminie to się udało

UK

Energia z odpadów. Brytyjskiej gminie to się udało

Co gdyby proces segregacji i przetwarzania odpadów połączyć z branżą energetyki, a zarazem przeciwdziałać marnowaniu pożytecznych surowców? Wielka Brytania przetestowała jedno z założeń gospodarki o obiegu zamkniętym i może się pochwalić efektywnym doświadczeniem.

Samowystarczalni

Program zapobiegający marnotrawieniu żywności w brytyjskiej gminie odniósł sukces. Odpady pochodzące z gospodarstw zostały odpowiednio posegregowane, a potem przeznaczone do ponownego przetworzenia. Recyklingowane resztki żywnościowe zebrane z domostw w Welwyn Hatfield w Wielkiej Brytanii pozwoliły wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej tak, aby przez rok (do listopada 2021 roku) zasilać aż 62 domy. Niewykorzystane odpady stanowiłyby dodatkową dawkę gazów cieplarnianych, a tak zostają pożytecznie przekształcone na źródło energii.

Na początku lutego zebrano z gospodarstw 565 ton resztek żywnościowych, które pochodziły od mieszkańców dystryktu Welwyn Hatfield. Odpady, będące źródłem biomasy, zostały przekształcone z biogazu w energię elektryczną. Podaje się, że energia z odpadów może zasilić ponad 2,5 miliona czajników, umożliwia oglądanie telewizji przez blisko 5,3 milionów godzin oraz pozwoli na pracę 880 lodówko-zamrażarek przez rok.

Segreguj i przetwarzaj

Radny dystryktu, a także członek rady ds. środowiska i planowania Stephen Boulton, skomentował przedsięwzięcie i zaangażowanie mieszkańców w segregację odpadów. Takie działania ocenia w ramach wielowymiarowych korzyści – oszczędności, korzystania z energii odnawialnej, czy zmniejszenia skali marnowania oraz emisji.

Bardzo dziękuję wszystkim w całej gminie, którzy wykorzystują swoje małe zielone pojemniki do recyklingu odpadów żywnościowych – i dodał: – W ciągu zaledwie trzech miesięcy możesz zobaczyć, jakie zmiany już są widoczne dla środowiska. Wytwarzasz energię odnawialną, która zasila nasze społeczności i dostarcza nawozów lokalnym polom uprawnym.

W Wielkiej Brytanii przejście na niskoemisyjną gospodarkę ma coraz większe znaczenie. Kraj dąży do tego w szybkim tempie, a recykling surowców jest jednym z założeń, mających ograniczyć skalę marnowania i korzystania z wysokoemisyjnych źródeł energii elektrycznej. Radny Stephen Boulton przyznaje, że zmniejszenie ilości odpadów może iść w parze z recyklingiem, a samą ideę chciałby rozwijać na jeszcze większym obszarze.

źródło: bioenergy-news.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.