Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Europa połączy Ukrainę ze swoją siecią energetyczną? Co twierdzą Polska i Unia?

Europa połączy Ukrainę ze swoją siecią energetyczną

Europa połączy Ukrainę ze swoją siecią energetyczną? Co twierdzą Polska i Unia?

Czy Europa połączy Ukrainę ze swoją siecią energetyczną? Komisja Europejska jest gotowa wspierać energetycznie naszych wschodnich sąsiadów, ale Polska apeluje jednocześnie o zniesienie opłaty za emisje elektrowni węglowych. Zobacz, co o aktualnej sytuacji mówią resorty w Polsce i Europie.

Europa połączy Ukrainę ze swoją siecią energetyczną?

Wojna pokazuje, że niezależność energetyczna to podstawa państwa. Transformacja energetyczna okazuje się kluczowym zagadnieniem w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zwróciła uwagę, że nie możemy dłużej pozostawać bierni na sytuację za naszą wschodnią granicą.

Musimy być gotowi na konieczność wsparcia ukraińskiego systemu energetycznego – stąd potrzeba funkcjonowania w Polsce jak największej ilości jednostek, tak żeby móc wspomagać europejski system energetyczny. W obecnej sytuacji powinny to być również jednostki węglowe, jednak nie powinniśmy być obciążani nadmiernymi kosztami za chęć solidarności i wsparcia naszych sąsiadów – powiedziała minister.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa twierdzi, że aktualna sytuacja rynkowa oraz geopolityczna obnaża wady systemu EU ETS.

Postulujemy o zawieszenie systemu ETS do czasu normalizacji cen energii i wyjścia z kryzysudodała minister Moskwa.

Minister Anna Moskwa zadeklarowała, że Polska będzie wspierać wszelkie działania i propozycje mogące pomóc naszym sąsiadom w tej trudnej sytuacji. Czy Europa chce i jest w stanie uratować ukraiński system energetyczny?

Europa wspiera Ukrainę

Szefowa resortu klimatu i środowiska poruszyła kwestie energetyki na Ukrainie.

Polska zdecydowanie popiera zaopatrzenie Ukrainy w paliwa. Jesteśmy także gotowi, aby zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy w czasie trwającej wojny.

Apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi także na zagadnienie agresji na elektrownie atomowe na Ukrainie. Proponujemy skoordynowane i zdecydowane działania, w tym stworzenie grupy monitorującej sytuację wokół elektrowni jądrowych zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Podczas Rady zostało przyjęte również wspólne oświadczenie Polski, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Węgier, Rumunii i Słowacji. Państwa naszego regionu zgodziły się, że UE musi pilnie wesprzeć Ukrainę w dostawie źródeł energii i materiałów do odtworzenia infrastruktury energetycznej, gazowej i naftowej, a także systemów niezbędnych do wspierania bezpiecznego funkcjonowania sektora jądrowego na Ukrainie.

Stanowisko wspiera Komisja Europejska. 28 lutego 2022 roku głos zabrała Komisarz UE ds. Energii, była minister gospodarki i infrastruktury Estonii Kadri Simson.

Jednym z projektów, który od dawna jest naszym wspólnym priorytetem, jest synchronizacja ukraińskiej sieci energetycznej z europejską siecią kontynentalną – zamiast z Rosją. To strategiczna inicjatywa zwiększenia niezależności energetycznej Ukrainy.

Tego samego dnia, w którym Ukraina rozpoczęła test trybu izolacji, pierwszy krok w przygotowaniach do przyszłej synchronizacji z UE, rosyjskie siły zbrojne zaatakowały ten kraj.

Wczoraj ponownie rozmawiałem z ministrem Galushchenko, który poinformował mnie, że w obecnej sytuacji postanowili nie podłączać ponownie swojej sieci do Rosji. W rezultacie Ukraina prosi o jak najszybszą synchronizację awaryjną z siecią europejską.

Jest to technicznie trudne. Ale jako Europa jest to coś, co możemy zrobić dla naszych partnerów. Rozmawiałem dzisiaj z Prezesem i Przewodniczącym Zarządu ENTSO-E – naszych operatorów sieci elektroenergetycznych – i wyraziłem swoje zdecydowane poparcie dla synchronizacji awaryjnej. Dziś na Radzie poprosiłem również ministrów o wsparcie. Przy stole panowała szeroka zgoda.

Na tej podstawie będziemy kontynuować współpracę z ENTSO-E, aby jak najszybciej połączyć system elektroenergetyczny Ukrainy. Ten krok połączyłby również Mołdawię z siecią UE – kolejnym krajem, który chce mieć możliwość wyboru swojej przyszłości energetycznej.

Kontynuujemy również prace nad dostarczaniem gazu na Ukrainę poprzez fizyczne zdolności przesyłu zwrotnego gazu z Zachodu na Wschód. Pierwsze takie dostawy z Węgier miały miejsce tej zimy. Zwiększono fizyczną przepustowość przepływu zwrotnego między Słowacją a Ukrainą i trwają dyskusje na temat przedłużenia tego na kolejne sezony grzewcze.

Ukraina również potrzebuje naszej bardzo praktycznej, natychmiastowej pomocy. Przedstawiłem dziś państwom członkowskim listę wniosków Ukrainy z pilnymi potrzebami w sektorze energetycznym. Lista obejmuje takie rzeczy jak olej napędowy, benzyna, paliwo do silników odrzutowych i generatory. Z radością informuję, że są już zaplanowane konkretne dostawy z Polski, Litwy i Czech, a wiele innych państw członkowskich zadeklarowało swoją pomoc.

Wreszcie uzgodniliśmy, że będziemy ściśle monitorować bezpieczeństwo elektrowni jądrowych na Ukrainie (…).

Więcej informacji o przyłączeniu ukraińskiego systemu do europejskiej sieci znaleźć można na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zmieniła sytuację energetyczną w Europie. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: gov.pl/web/klimat, ec.europa.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.