Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Falownik – co to jest i jak działa?

inwerter

Falownik – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele fotowoltaiczne. Na cały system składa się o wiele więcej niezastąpionych elementów. Jednym z nich jest falownik (inaczej inwerter) – często nazywany “sercem instalacji”. To właśnie dzięki niemu, możesz wykorzystać wytworzoną energię w swoim domu.

Co to jest falownik?

To część instalacji fotowoltaicznej odpowiadająca za jej właściwe działanie. Z wyglądu falownik to niepozorna zamykana skrzynka. W środku znajdują się jednak trzy ważne układy – tranzystorowy (zwany też mostkiem kluczy półprzewodników), wyjścia i wejścia. Falownik może być zamontowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. 

Falownik co robi? 

Panele słoneczne wytwarzają napięcie stałe, natomiast w naszych gniazdkach znajduje się napięcie przemienne o ściśle określonych parametrach. To właśnie falownik umożliwia nam wykorzystanie energii wytworzonej przez panele do zasilania urządzeń elektrycznych w domach. Zamienia on prąd stały na prąd zmienny o odpowiedniej wartości, którego nadwyżka może zostać przekazana do sieci. 

Do czego służy falownik?

Falownik jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Oprócz przekształcania energii elektrycznej falowniki mogą optymalizować pracę sieci oraz kontrolować parametry instalacji zapewniając bezpieczeństwo działania. Falownik służy także do zliczania prądu wyprodukowanego przez panele słoneczne oraz prądu pobieranego z sieci energetycznej.

Który falownik wybrać?

Falownik odpowiada za pracę całej instalacji fotowoltaicznej. Wielu ekspertów mówi, że jego dobór jest ważniejszy od doboru samych paneli słonecznych i nie powinno się na nim oszczędzać. Przed zakupem falownika warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. 

  • Sprawność maksymalna – informuje nas, ile prądu stałego wytwarzanego przez panele zostanie przekształcone na prąd zmienny. Standardem obecnie stają się inwertery o sprawności co najmniej 98%. 
  • Maksymalna moc wejściowa – czyli maksymalna moc paneli fotowoltaicznych, przy której falownik będzie działać prawidłowo. Należy pamiętać, że inwertery dobrze znoszą lekkie przeciążenia, dlatego też zwyczajowo mają one mniejszą moc niż cała instalacja (najczęściej o około 10-15%). 
  • Funkcja chłodzenia – przy małych instalacjach naturalne chłodzenie powinno być wystarczające. Jednak jeśli myślimy o instalacjach o dużej mocy, warto zainwestować w falownik chłodzony przez wentylator.
  • Napięcie startowe – ten parametr mówi nam przy jakim napięciu uruchomi się falownik. Nie jest to jednak jedyna wartość odpowiadająca za start inwertera – równie ważne jest natężenie promieniowania. 
  • Liczba MPPT (z ang. Maximum Power Point Tracker) – czyli liczba układów śledzenia maksymalnego punktu mocy. Dzięki ich wykorzystaniu jesteśmy w stanie wykorzystywać nawet o 20% więcej energii niż przy użyciu starszych falowników bez układu MPPT. Najlepsze modele są wyposażone w dwa takie układy (jest to szczególnie ważne dla instalacji częściowo zacienionych lub znajdujących się na innych połaciach dachu).
  • Stopień ochrony – powinien on być co najmniej IP65.
  • Producent oraz gwarancja na produkt – kupując urządzenie od zaufanego producenta, nie musimy martwić się niespodziewanymi usterkami i problemami z naprawą czy przeglądem inwertera. 

Dodatkowe funkcje – falownik powinien być wyposażony w wiele zabezpieczeń, jednym z nich jest opcja wykrywania łuku elektrycznego. Ten system pozwala zminimalizować wystąpienie pożaru. Przydatną funkcją jest także opcja monitorowania działania falownika przez aplikację mobilną.

źródło: vosti.pl, columbusenergy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.