Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Falownik wyłącza się zimą. Co robić, gdy fotowoltaikę przykrywa śnieg?

Falownik wyłącza się zimą. Co robić, gdy fotowoltaikę przykrywa śnieg?

Falownik wyłącza się zimą. Co robić, gdy fotowoltaikę przykrywa śnieg?

Co robić, gdy falownik wyłącza się zimą? Czy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Czy trzeba przygotować instalację PV na nadchodzące mrozy? O działanie fotowoltaiki w okresie zimowym zapytaliśmy eksperta branży OZE.

Falownik wyłącza się zimą

Falownik wyłącza się zimą? W czasie opadów śniegu taka sytuacja nie jest niczym nadzwyczajnym. Warstwa 10 cm białego puchu ogranicza przepuszczalność promieni słonecznych praktycznie do zera.

Falownik w zimie wyłącza się najczęściej przez przykrycie paneli śniegiem – promienie światła nie docierają wtedy do ogniw, w których wytwarzana jest energia elektryczna. Dlatego jeśli zimą spadnie śnieg, a inwerter jest wyłączony, jest to normalne zachowanieuspokaja Piotr Trojanowski, Kierownik Realizacji w Terenie w firmie Columbus Energy.

Czy w takiej sytuacji należy na własną rękę podejmować jakieś dodatkowe działania? Nie jest to zalecane, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo – nasze i instalacji fotowoltaicznej.

– Instalacji dachowych i trudnodostępnych nie warto odśnieżać ze względów bezpieczeństwa i uszkodzenia instalacji. Łatwo coś uszkodzić lub samemu można spaść z dachu, a sama produkcja nie będzie odczuwalna w domowym budżecie. Również, nie należy się przejmować o zalegający śnieg na modułach który stopi się możliwie szybko przy dodatniej temperaturzepodpowiada Trojanowski.

Gra po prostu może okazać się niewarta świeczki, a to ze względu na niewielką moc, z jaką fotowoltaika działa zimą.

Jak fotowoltaika działa zimą?

Mitem jest, że fotowoltaika nie produkuje prądu w zimie. Instalacja fotowoltaiczna działa niezależnie od temperatury, dlatego, że głównym źródłem energii są promienie słonecznie, nie ciepło.

Ilość słońca, które dociera do danego miejsca, zależy od wielu czynników m.in. rzeźby terenu, szerokości geograficznej, długości dnia czy skali zanieczyszczenia powietrza. Według badań meteorologicznych stopień nasłonecznienia w Polsce jest wystarczający, aby zapewnić dostęp do energii elektrycznej z fotowoltaiki przez cały rok.

W praktyce jednak, ze względu na zachmurzenie i opady śniegu, produkcja prądu z fotowoltaiki w zimie jest po prostu mniejsza niż w słoneczne dni z błękitnym niebem.

Fotowoltaika w zimie, w zależności od ilości śniegu i zachmurzenia, niekiedy produkuje przez miesiąc tyle, co w jeden słoneczny dzień w lato. Najtrudniejszy jest grudzień i styczeń, a później szybko pogoda się poprawia i instalacja działa poprawnie. Założenia „zimy” są kalkulowane do rocznego uzyskupodsumowuje Piotr Trojanowski z Columbus Energy

Inna sytuacja występuje w sytuacji instalacji zamontowanej na gruncie, którą z łatwością można odśnieżyć m.in. przy pomocy miotły.

Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych nie może doczekać się nadejścia wiosny. Według różnych statystyk, okres, w którym panele pobierają i przerabiają energię słoneczną na prąd, przypada w Polsce na czas od kwietnia do października – wtedy nasłonecznienie jest największe.

Czy jest jakaś metoda na słabszą pracę fotowoltaiki zimą? Metodą na zwiększenie oszczędności może być usługa bilansowania 1:1.

Bilansowanie 1:1

W miesiącach letnich, kiedy nasłonecznienie jest wysokie a dzień najdłuższy, efektywność paneli fotowoltaicznych jest najwyższa. Instalacja produkuje wtedy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, a nadwyżki przekazywane są do sieci energetycznej. Rozliczając się w systemie opustów lub systemie bilansowania 1:1, można je odebrać w okresie niższej produkcji, czyli np. zimą.

Dowiedz się więcej o bilansowaniu 1:1 i poznaj oferty firm, które je proponują:

W przypadku net-billingu, wartość wysłanych do sieci nadwyżek zasila depozyt prosumenta. W okresie niewystarczającej produkcji czyli np. zimą, może on dokupić brakującą energię za zgromadzone na koncie środki.

Czy montaż fotowoltaiki w zimie się opłaca?

Wcale nie dziwi fakt, że najwięcej ludzi decyduje się na zakup paneli w ciepłym okresie roku. Jednak inwestycja w fotowoltaikę zimą też się opłaca. Od listopada do lutego pojawia się znacznie więcej promocji, a czas oczekiwania na montaż jest krótszy.

źródło: ises.org, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.