Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Familoki unowocześniają swoje systemy ogrzewania

Familoki unowocześniają swoje systemy ogrzewania

Dominującym elementem krajobrazu Śląska są niejednokrotnie ceglane budynki wielorodzinne, zwane potocznie familokami, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. To w takich budynkach swoje zacisze domowe tworzyły rodziny pracowników przemysłu ciężkiego, a w szczególności górników i hutników. Cechą charakterystyczną ceglanych bloków jest ich przestarzały i całkowicie oderwany od aktualnych trendów system cieplny, bowiem w celu ogrzania i przygotowania posiłku właściciel mieszkania zmuszony jest do palenia węglem pod piecem znajdującym się w lokalu.

Choć to wydaje się niezwykłe, wspólnoty mieszkaniowe zamieszkujące takie budynki do niedawna nie kwapiły się z wymianą przestarzałych i szkodliwych dla zdrowia systemów grzewczych.

Jednak ten rok wydaje się pod tym względem przełomowy, ponieważ w ciągu ostatnich jedenastu miesięcy tylko w Rudzie Śląskiej złożono rekordową ilość sto dziewięćdziesiąt dwa wnioski o dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania.

Nagły wzrost zainteresowania dotacjami skomentował zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Eugeniusz Malinowski, który powiedział:

„Dzięki informacjom na temat smogu ludzie zaczęli zwracać uwagę na jakość powietrza. W minionych latach mieliśmy ze wspólnoty może jeden wniosek o podłączenie do sieci ciepłowniczej rocznie, teraz jest ich znacznie więcej. Koszty ogrzewania węglem i ciepłem z sieci są porównywalne, a mieszkańcy zyskują na komforcie i jakości życia. Nie trzeba nosić węgla, rozpalać w piecu, marznąć nad ranem, kiedy już wygaśnie. Kwestia finansowa jest ważna, ale po ubiegłorocznym nagłośnieniu sprawy smogu w mediach w rozmowach z wnioskodawcami pojawia się również kwestia czystości powietrza”.

Suma dofinansowania projektu z budżetu miasta wyniesie około 650 tysięcy złotych. Jak dotąd z dotacji skorzystały dwadzieścia dwie wspólnoty, a dalszych kilkadziesiąt czeka na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Zainteresowanie, jakie można zaobserwować wśród wspólnot mieszkaniowych w województwie śląskim, jest również determinowane przyjętą przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą antysmogową, której zapisy mówią, że nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej dwudziestu procent.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.