Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Farba, która produkuje wodór z wilgotnego powietrza

Farba, która produkuje wodór z wilgotnego powietrza

Wodór jest najczystszym paliwem dostępnym dla ludzkości. Może być pozyskiwany bezpośrednio przez elektrolizę wody, natomiast jego spalanie powoduje wytworzenie jedynie pary wodnej. Bez gazów cieplarnianych, pyłów czy innych zanieczyszczeń. Z tego powodu nazywany jest on paliwem przyszłości. Dlaczego jednak nie jest „paliwem teraźniejszości”?

Największą trudnością, z jaką boryka się ta technologia jest jej wysoka cena. W przypadku ekstremalnie czystej elektrolizy wody, spalenie uprzednio wytworzonego wodoru pozwala odzyskać jedynie kilkanaście procent zainwestowanej energii, natomiast chemiczne metody jego pozyskania, choć tańsze, są trudniejsze w zastosowaniu.

Niezwykle ciekawy pomysł na rozwiązanie tej kwestii został zaproponowany przez naukowców z RMIT University w Australii. Opracowali oni światłoczułą farbę, która jest w stanie produkować wodór bezpośrednio z wilgotnego powietrza.

W jaki sposób działa? W składzie barwnika znajduje się tlenek tytanu, który odpowiada za pochłanianie światła w sposób podobny do ogniwa słonecznego. Kolejnym składnikiem wynalazku jest specyficzny związek chemiczny, który działa jak pochłaniacze wilgoci, wykorzystywane chociażby w szafach czy butach. Po pokryciu ściany, farba „automatycznie” wyciąga wodę z wilgoci, a następnie pod wpływem promieniowania słonecznego rozbija jej cząsteczki na tlen i wodór.

Trudno ocenić, jaka będzie przyszłość tak ciekawego produktu. Jak dotychczas uczeni pochwalili się jedynie krótką prezentacją na jego temat w Internecie, nie podając w ogóle parametrów „pracy” wodorowej farby. Nic nie wiadomo także o cenie i ewentualnej dacie wdrożenia do komercyjnej produkcji. Wszystko wskazuje na to, że projekt ten jest dopiero w pierwszych fazach powstawania. Jednocześnie, zastosowanie pochłaniających wilgoć substancji w warunkach suchego powietrza może okazać się szkodliwe dla domowników, gdyż zbyt niska wilgotność może powodować m.in. ból gardła. Jeżeli jednak uda się uzyskać produkt o satysfakcjonujących parametrach, bardzo możliwe, że czeka nas rewolucja pod względem wykorzystania i produkcji wodoru – każdy dom będzie mógł się stać jego fabryką.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.