Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Farmy fotowoltaiczne i jezioro na pokopalnianych terenach Bełchatowa

farma fotowoltaiczna

Farmy fotowoltaiczne i jezioro na pokopalnianych terenach Bełchatowa

Grupa PGE planuje duże inwestycje w zieloną energię w Bełchatowie. Na terenach pokopalnianych do końca 2024 roku powstaną farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy do 600 MW. Spółka rozważa również budowę nowych elektrowni wiatrowych. 

Fotowoltaika zamiast kopalni

Grupa zakłada, że instalacje fotowoltaiczne powstaną na kilku kompleksach działek o łącznej powierzchni ponad 500 ha. Jedna z nich znajdzie się w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów. Natomiast druga z planowanych farm ma pojawić się na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców. 

Wiatr obok słońca

W tej samej lokalizacji PGE planuje inwestycje w energetykę wiatrową. Potencjał mocy elektrowni wyniósłby ok. 100 MW. Jednak realizacja tych zamierzeń w dużym stopniu zależy od nowelizacji tzw. ustawy odległościowej. Spółka twierdzi, że jeżeli zmiana prawa nastąpi w tym roku, nowe inwestycje wiatrowe mogą się pojawić za 5-7 lat. 

W planach także jezioro

Co się stanie z eksploatowanym wyrobiskiem kopalni? Wypełni je woda, tworząc tym samym najgłębsze polskie jeziora o łącznej powierzchni 3890 ha. Jak twierdzi PGE, wokół zbiornika wodnego powstanie infrastruktura turystyczna. Pozwoli to na stworzenie kolejnych miejsc pracy w regionie.

Zielona transformacja Bełchatowa

Bełchatów ma za sobą długą tradycję górniczą. Grupa PGE realizuje na tych terenach Program Sprawiedliwej Transformacji. Zamierza uruchomić szereg inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, które stopniowo zastąpią konwencjonalną elektrownię. W regionie powstanie również Centrum Rozwoju Kompetencji, które zapewni szkolenia osobom pracującym do tej pory w sektorze energetyki konwencjonalnej. 

Źródło: pgeeo.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.