Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Folia ochronna, która ochroni rafę koralową

Folia ochronna, która ochroni rafę koralową

Promienie słoneczne mają destrukcyjny wpływ na rafę koralową, ponieważ zbyt ciepła woda morska przyczynia się do jej wymierania. Koralowce pod wpływem zwiększonej temperatury zmuszone są porzucić swoje jednokomórkowe glony – zooksantelle, z którymi żyły w symbiozie. Tracąc swoje źródło energii, stają się słabe i blakną. Naukowcy starają się znaleźć sposób na ochronę tych unikatowych siedlisk przed wzrostem temperatury wody.

Pozbawione zooksantelli koralowce są znacząco mniej odporne na choroby, a ich zdolność ochrony przed drapieżnikami jest znikoma. Tzw. epidemia bielenia jest wśród nich coraz bardziej powszechna. Wśród przyczyn je powstawania wymienia się zwiększoną kasowość wody oceanicznej oraz El Nino, czyli zjawisko pogodowe utrzymujące nieprzeciętnie wysoką temperaturę nad powierzchnią wody.

Naukowcy z Australijskiego Instytutu Nauk Morskich stworzyli więc specjalną folię, która miałaby chronić rafę przez wzrostem temperatury otaczającej ją wody. Folia jest o 50 tysięcy razy cieńsza niż ludzki włos, ale jest w stanie spełnić swoje zadanie.

Przeprowadzono pierwsze testy folii wytworzonej z węglanu wapnia. Okazało się, że jest ona w stanie zredukować ilość promieni słonecznych trafiających do oceanu o blisko 30%. Bardzo ważne jest to, że wytworzona folia jest biodegradowalna, więc umieszczenie jej na powierzchni wody w żaden sposób nie wpływa na środowisko naturalne.

„Naukowcy testowali efektywność cienkiej folii na siedmiu różnych typach koralowców, symulując warunki panujące w oceanie”, powiedziała Marsden, członek zespołu badawczego AINM. Dodała również, że opracowana folia nie jest rozwiązaniem idealnym. By zapewnić ochronę przed słońcem całej Wielkiej Rafy Koralowej, konieczne byłoby użycie 348 tysięcy metrów kwadratowych węglanowo-wapiennej folii, co jest zadaniem niemożliwym do wykonania.

Foto: Flickr, NOAA Photo Library 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.