Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Fotowoltaika Bydgoszcz – instalacje na miarę

Fotowoltaika Bydgoszcz - instalacje na miarę

Fotowoltaika Bydgoszcz – instalacje na miarę

Fotowoltaika to inwestycja, która zwraca się nawet w ciągu 5-10 lat. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy Bydgoszczy, którzy coraz chętniej decydują się na wybór rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii. W największym mieście województwa kujawsko-pomorskiego z miesiąca na miesiąc przybywa dachów pokrytych panelami fotowoltaicznymi.

Fotowoltaika Bydgoszcz – położenie, klimat i nasłonecznienie

Bydgoszcz należy do czołówki polskich miast pod względem wielkości – jego powierzchnia wynosi ok. 176 km². Średnia temperatura powietrza na tym obszarze wynosi +8,4°C, a najcieplejszą porą jest lipiec. Usłonecznienie Bydgoszczy wynosi 1509 godzin i jest w pełni wystarczające do wydajnego działania instalacji fotowoltaicznej. Największe nasłonecznienie panuje w tym mieście w okresie od marca do października, a niższe od listopada do lutego.

Co więcej, miasto bierze udział w LAKS – Lokalnej Odpowiedzialności za Realizację Protokołu z Kioto, czyli projekcie, którego zadaniem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Z tego względu w ostatnich latach Bydgoszcz mocno promuje ekologiczny sposób pozyskiwania prądu z energii słonecznej, co można zauważyć po panelach fotowoltaicznych pojawiających się zarówno na prywatnych, jak i publicznych budynkach.

Najmniejsze zachmurzenie występuje od czerwca do września, natomiast wyższe w listopadzie i grudniu. To jednak nie przeszkadza w pozyskiwaniu prądu przez cały rok, ponieważ instalacja fotowoltaiczna produkuje go w mniejszych ilościach nawet w pochmurne dni. Największe nasłonecznienie w Bydgoszczy obejmuje południową i zachodnią część miasta. Dominującym klimatem jest przejściowy umiarkowany, który kształtowany jest głównie przez masy powietrza polarnego morskiego. Jedną z cech klimatu miasta jest tzw. miejska wyspa ciepła. Roczna średnia suma opadów wynosi 535 mm/m².

Fotowoltaika Bydgoszcz – dofinansowania

Od stycznia 2019 roku, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, właściciele domów jednorodzinnych, także w Bydgoszczy, mogą odliczyć od podstawy podatku koszty poniesione w związku z zakupem i montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych. Można już także skorzystać z dotacji przyznawanych w ramach nowej edycji programu “Mój Prąd”.

Fotowoltaika w Bydgoszczy – Columbus

Jedną z firm, która realizuje montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski, jest Columbus. Doradców Columbusa, którzy pomogą Ci w doborze instalacji fotowoltaicznej, spotkasz także w Bydgoszczy. Firma dostarcza Instalację i realizuje inwestycję “pod klucz” – od wykonania projektu i załatwienia wszelkich formalności, aż po kompleksową opiekę posprzedażową.

Co zyskasz z Columbusem?

  • monokrystaliczne panele fotowoltaiczne,
  • gwarancję na wszystkie komponenty instalacji wraz z montażem,
  • szybki montaż,
  • korzystne finansowanie,
  • Columbus Care – opiekę nad rachunkami oraz prawidłową pracą Twojej instalacji fotowoltaicznej (usługa odznaczona godłem “Teraz Polska”).

Jak wygląda serwis w przypadku naprawy gwarancyjnej? Na zasadzie “door to door” – wystarczy, że zgłosisz problem, a ekipa zjawi się w dogodnym dla Ciebie terminie i pomoże Ci go rozwiązać.

Fotowoltaika Bydgoszcz – miasto prosumentów

W Bydgoszczy systematycznie rośnie liczba prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii elektrycznej. Do grona oszczędzających dołączyła pani Anna z instalacją o mocy 2,66 kWp.

Fotowoltaika Bydgoszcz - instalacje na miarę

Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna uwzględniająca wszystkie energetyczne potrzeby potrafi zredukować rachunki za energię praktycznie do zera. Przekonał się o tym Pan Rafał. Instalacja klienta Columbusa, o mocy 4,13 kWp w pełni pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd.

Fotowoltaika Bydgoszcz - instalacje na miarę

Myślisz o podobnej instalacji? Nie zwlekaj i skorzystaj z dofinansowania do fotowoltaiki pochodzącego z ulgi termomodernizacyjnej i czwartej edycji programu “Mój Prąd”.

Fotowoltaika – budowa i zasada działania

Słońce to odnawialne źródło energii (OZE), które można wykorzystać nie tylko do ogrzewania budynków, lecz także do produkcji prądu, co umożliwia fotowoltaika. BydgoszczBydgoszcz to kolejne miasto, które zdecydowało się na promocję ekologicznych źródeł energii – również z uwagi na odpowiednie nasłonecznienie. A jak działa fotowoltaika? Kluczowymi elementami są panele fotowoltaiczne, które produkują prąd, pochłaniając promienie słoneczne. 

Każdy panel jest wykonany z kryształów krzemu, moduły są zbudowane z ogniw, składających się z krzemowych płytek (+ i -). Pod wpływem promieni słonecznych, elektrony zaczynają się poruszać, w wyniku czego powstaje napięcie elektryczne. Prąd stały wyprodukowany w ten sposób musi zostać przetworzony na zmienny. Do tego celu służy falownik (inwerter), z którego prąd zmienny przesyłany jest do sieci zasilającej gospodarstwo domowe. 

Falownik to urządzenie dobierane do mocy instalacji, która musi posiadać optymalną wydajność do zasilania nieruchomości. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na prąd, do zestawu fotowoltaicznego można dołączyć kolejne moduły. W takim przypadku potrzebna jest większa moc falownika lub zastosowanie mikroinwerterów.

Po ukończeniu prac instalacyjnych, Twoja instalacja fotowoltaiczna zostanie zgłoszona do zakładu energetycznego. W ciągu 30 dni, monterzy zainstalują licznik dwukierunkowy, który zlicza wysłaną i pobraną energię do publicznej sieci. Na tej podstawie następuje rozliczenie prosumenta z zakładem energetycznym. 

Fotowoltaika w Bydgoszczy – czy to się opłaca?

Fotowoltaika wytwarza energię elektryczną nawet w pochmurne dni. BydgoszczBydgoszcz to miasto, w którym na dobre nasłonecznienie można liczyć od marca do października. To właśnie w tym czasie w roku panele będą produkować najwięcej prądu. Co stanie się z nadwyżką energii elektrycznej? Nadmiar prądu zostanie odprowadzony do publicznej sieci, na czym zarobi właściciel instalacji PV, czyli prosument (producent i konsument energii elektrycznej).

W miesiącach zimowych, gdy wydajność instalacji jest niewystarczająca, aby zaopatrzyć nieruchomość w prąd, jej właściciel może pobierać z sieci nadwyżki, które odprowadził w okresie letnim.

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala produkować prąd z wykorzystaniem energii słonecznej. Dlatego coraz więcej prywatnych mieszkańców Bydgoszczy, jak i firm oraz instytucji decyduje się na skorzystanie z takiej możliwości. Ponadto instalacja jest przyjazna dla ludzi i środowiska, ponieważ nie emituje szkodliwych związków ani hałasu. Instalacja fotowoltaiczna z całą pewnością opłaci się także w największym mieście województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak na opłacalność fotowoltaiki wpływają ostatnie decyzje rządu o zamrożenie rynku energii? Zobacz, ile możesz zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej w 2023 roku:

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.