Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Fotowoltaika może stać się najtańszym źródłem energii elektrycznej w ciągu kolejnych 10 lat

Fotowoltaika najtańszym źródłem energii

Fotowoltaika może stać się najtańszym źródłem energii elektrycznej w ciągu kolejnych 10 lat

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Bloomberg New Energy Finance koszty instalacji i utrzymania systemów fotowoltaicznych nieprzerwanie od lat spadają. Jeśli trend ten utrzyma się przez kolejne 10 lat – a nic nie wskazuje, żeby nie miało tak się stać – to za ok. 10 lat energia elektryczna pozyskiwana ze słońca będzie najtańszym jej rodzajem na świecie.

Zeszły rok obfitował w rekordowo niskie ceny energii z PV. W ciągu ostatnich 12 miesięcy padły trzy rekordy: w Dubaju , Meksyku i finalnie w Abu Dhabi . Najniższa zanotowana cena wyniosła 2,42 centa za kWh.

Trend ten przywrócił wiarę w PV tym, który ją utracili i pozwala snuć analitykom bardzo optymistyczne prognozy. Krótkoterminowe prognozy na obecny rok utrzymują, że cena energii elektrycznej z tego OZE będzie nieprzerwanie spadać. Finalnie w ciągu około 10 lat, cena prądu ze słońca ma być na całym świecie niższa niż energii produkowanej np. z węgla. Taka perspektywa nie powinna zbytnio dziwić – w szeregu miejsc na świecie energia z OZE już jest tańsza niż uzyskiwana w konwencjonalny sposób.

W ciągu ostatnich 7 lat, od 2009 roku, cena energii fotowoltaicznej spadła o 62%. Wynika to z optymalizacji inwestycji, nowych technologii i usprawnienia łańcucha dostaw elementów i modułów dla farm PV. Obecnie średnia cena instalacji wata w dużej elektrowni fotowoltaicznej to 1,14 dolara. Do 2022 cena ta powinna spaść poniżej dolara, jak prognozuje Bloomberg New Energy Finance, a do 2025 roku osiągnąć poziom ok. 73 centów. Oczywiście regionalne wahania w prędkości tych zmian i dokładne ceny zależne będą od wielu czynników, np. ceny i dostępności węgla etc. jednak nawet państwa takie jak Chiny, mocno bazujące na węglu, odczują spadek cen – w Kraju Środka energia PV powinna stanieć do poziomu energii węglowej około 2030 roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.