Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Fotowoltaika – Toruń inwestuje w czystsze powietrze

Fotowoltaika – Toruń inwestuje w czystsze powietrze

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych (OZE) staje się w Toruniu coraz popularniejsza. Miejskie inwestycje chociażby w fotowoltaikę nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery, przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Energooszczędne budynki użyteczności publicznej to nie wszystko, bowiem w fotowoltaikę inwestują także mieszkańcy i przedsiębiorcy z Torunia.

Toruń – region, klimat oraz nasłonecznienie miasta

Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce oraz drugie pod względem wielkości w województwie kujawsko – pomorskim. Prawa miejskie uzyskał w 1232 roku, natomiast położony jest w północnej części kraju. Przez miasto przepływa Wisła. W Toruniu znajduje się Zespół Staromiejski należący do najcenniejszych w Polsce oraz wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Można tu zobaczyć wiele zabytkowych kościołów, m.in.: kościół św. Szczepana z 1903 roku, kościół garnizonowy św. Katarzyny z 1897 roku czy kaplicę ewangelicko-augsburska z 1846 roku. Atrakcją turystyczną jest jeden z najpotężniejszych dzwonów kołysanych w Europie Środkowej – Tuba Dei, czyli Trąba Boża. Ponadto uwagę turystów przyciąga pałac Dąbskich z 1693 r., pałac Fengera z 1742 r. oraz pałac Meissnera z 1739 r. Zainteresowanie wzbudza również tama Gotycka z końca XIII wieku oraz Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu z 1860 r. Natomiast toruńskie spichrze to kolejny zabytek, który należy do najcenniejszych w kraju, ponieważ ze 100 obiektów do dziś zachowało się jedynie 30.

Toruń to miasto, które leży w strefie ścierania się mas powietrza kontynentalnego ze wschodu oraz oceanicznego napływającego z zachodu. Cechuje się stosunkowo zmiennym klimatem. Roczna suma opadów w Toruniu wynosi 513 mm. Maksymalne nasłonecznienie występuje w okresie od kwietnia do października, a średnia dzienna temperatura wynosi 18°C. Duży wpływ na klimat miasta wywiera położenie geograficzne – od strony południowej Kotlina Toruńska, natomiast od północy Dolina Wisły. Bez względu na zmienność klimatu, Toruń to miasto o nasłonecznieniu, które jest wystarczające dla prawidłowego działania fotowoltaiki. Dlatego w mieście, jak i jego okolicach coraz częściej można zauważyć panele fotowoltaiczne na dachach, które służą do przetwarzania energii słonecznej w elektryczną. Miasto promuje działania proekologiczne w związku z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych.

Fotowoltaika zasili szpital w Toruniu

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to jedna z największych inwestycji w służbę zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim. Szpital ma być wyjątkowo ekologiczny i energooszczędny. Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą produkować ciepło i energię elektryczną, które pokryją część potrzeb energetycznych budynku. Obiekt ma być dogrzewany i klimatyzowany gazowymi pompami ciepła, a instalacje sanitarne zasilane będą deszczówką. Fotowoltaika w Toruniu ma być zainstalowana na budynku technicznym przy lecznicy i zasilać będzie oświetlenie zewnętrzne. Dodatkowo – laminarne sufity z promiennikami ciepła, efektywne oświetlenie ledowe i zautomatyzowana apteka – to wszystko składa się na nowoczesny, przyjazny środowisku i wydajny energetycznie obiekt.

Panele fotowoltaiczne produkują energię dla mieszkańców Torunia

Pozyskiwanie energii ze słońca niesie ze sobą same korzyści, a dla naszych Klientów najważniejszą jest uniezależnienie się od stale rosnących cen prądu. Oprócz tej zalety, dla wielu użytkowników fotowoltaiki, w tym mieszkańców Torunia ważna jest dbałość o najbliższe otoczenie. Wśród naszych Klientów znalazł się między innymi Pan Leszek wraz z rodziną. Instalacja o mocy 4,05 kWp już kolejny rok produkuje darmowy prąd ze słońca, z którego korzystają wszyscy domownicy.

Kolejnym zadowolonym z fotowoltaiki Klientem z Torunia jest Pan Maciej – właściciel firmy świadczącej usługi obróbki chemicznej stali. Dzięki panelom fotowoltaicznym, każda MWh dla biznesu jest tańsza nawet o 60%, a zyski przedsiębiorstwa jeszcze większe. Dodatkowo Pan Maciej uwolnił się od podwyżek cen prądu, które w znaczący sposób dotykają usługodawców.

instalacja fotowoltaiczna dla biznesu w Toruniu

Oprócz fotowoltaiki na dachu firmy, przedsiębiorca, który mieszka pod Toruniem założył własną elektrownie słoneczną na swoim gospodarstwie domowym.

instalacja pana Macieja fotowoltaika toruń

Fotowoltaika w Toruniu – czyste powietrze i oszczędności

Mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery to poprawa stanu powietrza nie tylko na terenie miasta, ale i w sąsiednich gminach. Produkowany z odnawialnych źródeł prąd pozwala także na zmniejszenie zależności Torunia od zewnętrznych producentów energii i na oszczędności, które mogą być wykorzystane na potrzeby miasta. Budowa instalacji fotowoltaicznej to szereg korzyści, które zostały dostrzeżone zarówno przez władze jak i mieszkańców miasta w województwie kujawsko-pomorskim.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika przekształca promienie padające na panele w prąd elektryczny. Słońce należy do niewyczerpalnych źródeł energii, a dostęp do niego może uzyskać każdy. Najwięcej prądu instalacja fotowoltaiczna wytwarza w lato, gdy słońce świeci z maksymalną intensywnością. Często dochodzi wtedy do wygenerowania nadwyżek, które są przechowywane przez zakład energetyczny. Dzięki temu prosument może z nich skorzystać, gdy wydajność fotowoltaiki jest niższa – przeważnie w okresie zimowym. Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne produkują prąd nawet w pochmurne dni. Ich wydajność jest niższa, lecz nigdy nie przestają całkowicie pracować. Elementy te posiadają 25 lat gwarancji na minimum 80% mocy nominalnej. W panelach znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, zbudowane z płytek krzemowych. Docierające do ogniw fotony wraz z promieniami słonecznymi, wprawiają w ruch elektrony. Dzięki temu powstaje zjawisko zwane różnicą potencjałów między płytkami krzemowymi w ogniwach, czyli stały prąd elektryczny. Jednak do zasilania urządzeń, wymagany jest prąd zmienny. Dlatego instalacja fotowoltaiczna wyposażona jest w falownik, nazywany inwerterem. Urządzenie to przetwarza prąd stały w zmienny i przesyła do domowej instalacji lub publicznej sieci. Aby prosument mógł rozliczać się z zakładem energetycznym w związku z wysłaną i pobraną ilością prądu, potrzebny jest dwukierunkowy licznik. Jego montaż leży w gestii zakładu energetycznego i odbywa się w ciągu 30 dni od zgłoszenia podłączenia fotowoltaiki.

Wysoka emisja dwutlenku węgla oraz szkodliwych dla człowieka i środowiska związków sprawiła, że w domach jednorodzinnych oraz przedsiębiorstwach, coraz częściej pojawia się fotowoltaika. Toruń to kolejne miasto, które propaguje ten sposób produkcji prądu ze Słońca.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.