Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Fotowoltaika zasili Białostockie Wodociągi. Ponad 2600 paneli zamiast brudnej energii

Fotowoltaika zasili Białostockie Wodociągi. Ponad 2600 paneli zamiast brudnej energii

Fotowoltaika zasili Białostockie Wodociągi. Ponad 2600 paneli zamiast brudnej energii

Ponad 2600 paneli fotowoltaicznych produkuje już prąd na terenie Stacji Uzdatniania Wody na Pietraszach w Białymstoku. Inwestycja obniży koszty produkcji wody, ograniczając przy tym negatywny wpływ, jaki na środowisko naturalne wywiera energetyka konwencjonalna.

Fotowoltaika w Białostockich Wodociągach

Energia z wybudowanej przez Wodociągi Białostockie elektrowni fotowoltaicznej, o mocy około 1 MWp, pozwala – zależnie od pory dnia – pokryć od 75 do 100 % zapotrzebowania na prąd dwóch stacji uzdatniania wody: w Pietraszach i Wasilkowie. To efekt zakończonego właśnie projektu unijnego.

Na terenie stacji, przede wszystkim na powierzchni terenowych zbiorników wody uzdatnionej, ustawiono 2624 monokrystaliczne panele, każdy o mocy 370 Wp. Na dwóch czynnych zbiornikach zostało zamontowanych 1216 paneli. Na trzecim nieczynnym stanęło 728 takich konstrukcji. 

Zagospodarowany został też teren przy trzecim zbiorniku, gdzie ustawiono na gruncie kolejne 680 paneli fotowoltaicznych. W ramach tego samego zadania została również zamontowana stacja pogodowa z systemem wczesnego ostrzegania przed burzami.

Białystok zasilany zieloną energią

Koszt przedsięwzięcia to ponad 4,3 mln zł. Na jego realizację Wodociągi Białostockie otrzymały 75 % dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wodociągi Białostockie liczą, że fotowoltaika na Pietraszach pokryje rosnące ceny energii elektrycznej i dążą do zasilania wszystkich swoich obiektów technologicznych w prąd z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

– To kolejna inwestycja w Wodociągach Białostockich mająca obniżyć koszty produkcji wody, ograniczając przy tym negatywny wpływ, jaki na środowisko naturalne wywiera energetyka konwencjonalnapowiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Starając się obniżać koszty działalności i uniezależnić się od „czarnej” energii, przedsiębiorstwo nie tylko instaluje elektrownie fotowoltaiczne, ale też produkuje biogaz w oczyszczalni ścieków.

 – Koszty energii rosną dla odbiorców indywidualnych i dla przedsiębiorstw. Energia elektryczna jest potrzebna do uzdatniania wody i do dostarczania jej mieszkańcom. Potrzebna jest też przy oczyszczaniu ścieków. Ta inwestycja ma na celu optymalizację kosztów produkcji wody najlepszej jakości dodał Tuchliński. 

Stacja Uzdatniania Wody Pietrasze działa od 1987 roku. Całkowita wydajność stacji wynosi obecnie 51 tys. m3 na dobę.

W lipcu Wodociągi Białostockie otrzymały prawomocną decyzję na budowę kolejnej elektrowni słonecznej – o mocy 2 MWp – na terenie oczyszczalni ścieków. Prowadzone są też prace przedprojektowe w celu utworzenia farm fotowoltaicznych na innych obiektach – ujęciach wody w Jurowcach i Wasilkowie. 

źródło: bialystok.pl/ Eliza Bilewicz-Roszkowska, zdjęcia: Adam Ludwiczak

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.