Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Francuskie lotniska kupiły energię fotowoltaiczną

Francuskie lotniska kupiły energię fotowoltaiczną

Trzy paryskie lotniska będą otrzymywały energię z farm fotowoltaicznych. Podpisane w tej sprawie kontrakty PPA zapewnią portom około 47 GWh energii elektrycznej. Taka ilość pokrywa około 10% ich energetycznych potrzeb.

Kontrakty PPA są biznesowym rozwiązaniem sprzedaży energii elektrycznej z elektrowni OZE. To wolnorynkowa alternatywa dla państwowego wsparcia w systemach aukcyjnych. Z PPA postanowiły skorzystać paryskie lotniska.

Francuskie lotniska inwestują w fotowoltaikę na własny użytek. Wkrótce energia popłynie do paryskich portów: Charles-de-Gaulle (CDG), Orly (ORY) i Le Bourget (LBG). W tej sprawie francuski operator Aéroports Arts de Paris Group (ADP Group) zawarł umowy PPA na okres 21 lat, na mocy której kupi energię z farm, które wybuduje firma Urbasolar. Należy ona do francuskiej grupy Axpo. Obecnie zarządza farmami o łącznej mocy 350 MW, zaś projektów do zrealizowania ma około 1,7 GW.

Elektrownie zostaną wybudowane w departamentach Gard, Var oraz Charente. Zajmą w sumie 40 hektarów, ich łączna moc wyniesie 40 MW, zaś w ciągu roku mają wyprodukować około 47 GWh energii elektrycznej. To około 1/10 rocznego zapotrzebowania na prąd wspomnianych lotnisk. Odpowiada to połowie potrzebnej energii od oświetlenia tych obiektów.

Inne umowy PPA we Francji

Pod koniec 2019 roku grupa energetyczna Engie zabezpieczyła sprzedaż energii z farmy o mocy 18 MW, która znajduje się w departamencie Aude. W grudniu umowę PPA zawarł też bank Crédit Mutuel Alliance Fédérale z deweloperem Voltalia na zakup energii na 25 lat z jednej farmy, której moc wynosi 10 MW. 

Elektrownie fotowoltaiczne we Francji pokrywają około 2,5 proc. krajowego zapotrzebowania. W ciągu roku produkują około 11,6 TWh energii elektrycznej. Szacuje się, że przez cały 2019 rok pojawiło się około 890 MW mocy z nowych farm, które zwiększyły cały potencjał tej technologii do 9,43 GW.

źródło: gramwzielone.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.