Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Gdzie oddać niechciane ubrania, buty czy elektronikę? Do paczkomatu! InPost uruchamia EKOzwroty

Gdzie oddać niechciane ubrania, buty czy elektronikę? Do paczkomatu! InPost uruchamia EKOzwroty

InPost rozwija usługę EKOzwroty, która pozwala na oddawanie niechcianych ubrań, obuwia, książek, zabawek czy elektrosprzętu do dowolnego paczkomatu. Zwrócone rzeczy zostaną przekazane Fundacji Odzyskaj Środowisko i ponownie wykorzystane, bądź przetworzone w procesie recyklingu.

Nie używasz? Oddaj do paczkomatu

To kolejny krok w rozwoju obiegu zamkniętego produktów. Usługa EKOzwrotów działa w paczkomatach od zeszłego roku. Do tej pory klienci mieli możliwość oddania nieużywanych, ale sprawnych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Firma zdecydowała się poszerzyć kategorie zwracanych produktów. Teraz do niemal 17 punktów w całej Polsce poza elektroniką będziemy mogli oddać ubrania, obuwie, książki czy zabawki. Nie można oddać baterii, żarówek, odpadów chemicznych i medycznych oraz niekompletnego sprzętu.

Co można oddać do paczkomatu w ramach projektu EKOzwroty

Co można oddać do paczkomatu? źródło: inpost.pl

Co zrobić  z rzeczami, które są jeszcze sprawne, a z których nie korzystamy? Wspólnie z CCC tworzymy kontynuację historii niechcianych przedmiotów. W tym celu, udostępniamy narzędzie, które Polacy doskonale znają – Paczkomat InPost. Każda rzecz nadawana poprzez Paczkomat będzie podlegała weryfikacji i selekcji, a następnie może trafić ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Przedmioty nie spełniające norm trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania co umożliwi maksymalny odzysk surowców mówi Sebastian Anioł, dyrektor Działu Innowacji Logistycznej.

W akcję zaangażowała się marka CCC oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Zasada działania jest prosta!

Aby oddać niepotrzebne przedmioty wystarczy wejść na stronę szybkiezwroty.pl, a następnie nadać paczkę w najbliższej maszynie InPost. Przesyłka zostanie odebrana podczas następnej wizyty kuriera. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne dla klientów, ale także przyczynia się do dbałości o środowisko.

O to, żeby oddane rzeczy trafiły dobre ręce lub zyskały drugie życie ma zadbać Fundacja Odzyskaj Środowisko. Ubrania i obuwie będące w dobrym stanie, zostaną przekazane na cele charytatywne lub ponownie trafią do sprzedaży. Wszystko po należytej dezynfekcji i ewentualnych naprawach. Rzeczy zniszczone w znacznym stopniu zostaną zaś poddane recyklingowi, w celu pozyskania z nich półproduktów do wytwarzania tzw. zrównoważonych kolekcji ubrań.

Partner projektu firma CCC oferuje 10%rabatu klientom, którzy włączą się do akcji.

Niezwykle ważne jest dla nas pokazywanie klientom, że nawet zużyte buty, a także ubrania można zagospodarować w inny, lepszy sposób. EKOzwroty to szansa dla przemysłu odzieżowego na minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. My chcemy tę szansę wykorzystać. Nasza współpraca z InPost pozwala ograniczyć liczbę obuwia i ubrań trafiających na śmietniki, a do tego wprowadza do naszego codziennego życia bardzo potrzebne elementy ekonomii cyrkularnej, tak ważnej w dobie zmian klimatycznychwyjaśnia Agnieszka Kępińska-Sadowska, Dyrektor Zarządzająca Pionu Komunikacji Korporacyjnej i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie CCC.

Usługa może znacznie ograniczy ilości niepotrzebnych odpadów. Jest także szansą na danie drugiego życia zalegającym w garderobie butom i ubraniom, które mogą przydać się potrzebującym.

Zielone działania InPost

Nie da się ukryć, że odbiór zamówień w paczkomatach jest niezwykle wygodny – klienci mogą wybierać z tysięcy punktów i odwiedzać je o każdej porze dnia i nocy. Ale komfort użytkowników idzie również w parze z korzyściami dla środowiska. Firma szacuje, że wybór ich paczkomatów redukuje emisję dwutlenku węgla nawet o 75% w porównaniu z dostawą kurierską bezpośrednio do domu klienta. Tylko w 2020 roku w samej Polsce dostawy do paczkomatów ograniczyły emisję dwutlenku węgla o ponad 180 000 ton. 

– Czytaj także: Ekologiczny aspekt e-commerce.

Dlatego InPost inwestuje w rozwój paczkomatów. W 2021 roku firma przystąpiła do realizacji konceptu “Green City”, którego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i ruchu samochodów w centrach miast. Jednym z rozwiązań są ładowarki do samochodów elektrycznych przy paczkomatach oraz elektryfikacja floty. w tym samym roku w ramach kolejnego etapu akcji, zamontowała na wybranych paczkomatach czujniki jakości powietrza. 

InPost wprowadził również ekologiczne paczki wdrażając produkcyjną wersję zamkniętego obiegu opakowań EkoBox. To koncept ekologicznych opakowań wielokrotnego użytku i pierwszy w Polsce system wtórnego obiegu opakowań dla e-sklepów. Rafał Brzoska, prezes InPostu, przekonuje że, EkoBox pozwoli nawet na dziesięciokrotne ograniczenie liczby kartonów w obiegu.

W lipcu tego roku InPost zaprezentował nowy rodzaju maszyny do nadawania i odbierania przesyłek – Appkomatu. Jedną z istotnych zmian, która zaszła w konstrukcji, jest rezygnacja z dużego ekranu wyświetlania.

– Czytaj także: Kurierzy InPost w Poznaniu przesiadają się na elektryczne rowery cargo!

źródło: informacja prasowa, InPost.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.