Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Gigantyczne turbiny na polskim Bałtyku! Jeden obrót to energia dla domu na 4 dni

Gigantyczne turbiny na polskim Bałtyku

Gigantyczne turbiny na polskim Bałtyku! Jeden obrót to energia dla domu na 4 dni

Polenergia i Equinor wybrały dostawcę turbin dla elektrowni wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Podpisana umowa wskazała Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę morskich turbin wiatrowych. Gigantyczne turbiny na polskim Bałtyku mają osiągać imponującą moc i rozmiary.

Gigantyczne turbiny na polskim Bałtyku

Polenergia i Equinor jako pierwsze spośród firm realizujących projekty morskich farm wiatrowych w Polsce wybrały swojego dostawcę generatorów. 

Podpisana umowa przewiduje dostarczenie dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III nowoczesnych morskich turbin z napędem bezpośrednim SG 14-236 DD o imponującej mocy nawet 15 MW.

Projekty te należą do pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. To również ważny krok na drodze do realizacji celów transformacji energetycznej Polski, w której morska energetyka zajmuje strategiczne miejsce. Łączna moc projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię to 1440 MW, co oznacza, że są to jedne z największych i najbardziej zaawansowanych obecnie polskich projektów na Bałtyku.

Imponujące mają być też same rozmiary i osiągi turbin. 

Pierwsze wiatraki na polskim morzu

Nominalna moc turbiny wynosi 14 MW, a dzięki funkcji power boost może ona osiągać imponującą moc 15 MW. To największa morska turbina Siemens Gamesa z napędem bezpośrednim. Jeden obrót wirnika turbiny pozwoli wyprodukować czystą energię elektryczną zaspokajającą potrzeby jednego gospodarstwa domowego w Polsce przez 4 dni. Jeśli jedna turbina obracać się będzie przy pełnej mocy, to w zaledwie 10 minut wyprodukuje tyle zielonej energii, ile przez rok potrzebuje jedno polskie gospodarstwo domowe.

Dokładna liczba turbin dostarczana dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III wskazana zostanie na późniejszym etapie, przy zawarciu finalnej umowy na dostawę turbin oraz kontraktu serwisowo-gwarancyjnego. Ostateczna decyzja inwestycyjna dla obu projektów wymaga uzyskania niezbędnych pozwoleń i jest planowana na rok 2024, co umożliwi dostarczenie pierwszej energii elektrycznej do sieci w 2027 roku.

W maju 2021 roku projekty realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przyznającą prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci. Projekty zlokalizowane będą w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, w ramach polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, około 27 i 40 km od portu w Łebie, gdzie znajdować się będzie baza operacyjno-serwisowa inwestycji.

Chcesz wiedzieć więcej o rozwoju polskiej energetyki wiatrowej? Zobacz artykuł:

źródło: polenergia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.