Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Globalne ocieplenie spowodowało wymarcie koralowców w Australii

Globalne ocieplenie spowodowało wymarcie koralowców w Australii

Rafy koralowe występują w ciepłych strefach i dobrze nasłonecznionych wodach, ale jak się okazuje, długotrwałe upały mogą być katastrofalne w skutkach. Jak pokazują badania, fala upałów jaka wystąpiła w 2016 roku spowodowała wymarcie ok. 30% koralowców Wielkiej Rafy Koralowej w Australii.

Naukowcy z Centrum Doskonałości ARC w Coral Reef Studies badali koralowce Wielkiej Rafy Koralowej na długości 2300 km. Wyniki tych badań pokazały, że 29% raf straciło dwie trzecie lub więcej koralowców (w ciągu 9 miesięcy od marca do listopada 2016 roku). Przyczyną tego była ich długa ekspozycja na słońce, co doprowadziło do ich wybielenia. Obszarem najbardziej dotkniętym tym zjawiskiem jest północna część Wielkiej Rafy Koralowej.

– Gdy korale robią się białe poprzez falę upałów, mogą albo przetrwać i odzyskać swój kolor powoli, gdy temperatura spadnie, albo mogą wymrzeć – wyjaśnił Terry Hughes z Centrum Doskonałości ARC ds. badań raf koralowych (Coral CoE), dodając optymistycznie, że nadal pozostało miliard koralowców i są one silniejsze od tych wymarłych.

Jak podaje Andrew Baird z Coral CoE z James Cook University, wymieranie koralowców przyczyniło się do znaczących zmian pośród poszczególnych ich gatunków, ponieważ dojrzałe osobniki zostały przekształcone w zdegradowane systemy. Z kolei Sean Connolly z Coral CoE dodaje, że znaleźliśmy się w momencie, w którym straciliśmy prawie połowę koralowców w siedliskach Wielkiej Rafy Koralowej.

Przykład ten pokazuje, jak ważna jest ocena ryzyka załamania się ekosystemów rafowych na szeroką skalę. Jeżeli będzie postępować ocieplenie klimatu i fale upałów, konieczne wydaje się zastosowanie odpowiedniej ochrony dla tych morskich stworzeń.

– Wielka Rafa Koralowa jest z pewnością zagrożona przez zmiany klimatyczne, ale nie jest skazana na porażkę, jeśli szybko poradzimy sobie z emisją gazów cieplarnianych. Nasze badanie pokazuje, że rafy koralowe już teraz radykalnie się zmieniają w odpowiedzi na bezprecedensowe fale upałów – mówi Hughes.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.