Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Gmina Grębów wzbogaci się o odnawialne źródła energii

Gmina Grębów wzbogaci się o odnawialne źródła energii

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii powoli staje się nieodłączną częścią codzienności. Nie tylko w dużych miastach, ale również i na wsiach coraz powszechniejszym elementem krajobrazu są panele fotowoltaiczne zaopatrzające gospodarstwa domowe w zieloną energię. Dużym zainteresowaniem cieszą się także pompy ciepła, kotły centralnego ogrzewania opalane biomasą, a także wszelkie inne działania mające na celu termomodernizację domów mieszkalnych.

Do grona gmin partycypujących w programach związanych z energią odnawialną dołączy już niebawem gmina Grębów. Złożony przez nią wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 pojawił się na zaktualizowanej liście zadań, które otrzymają dofinansowanie z funduszy unijnych.

Projekt „Montaż instalacji OZE w Gminie Grębów” zakłada przede wszystkim zakup oraz zamocowanie paneli fotowoltaicznych. Zostaną one zainstalowane na domach mieszkalnych, przyczyniając się do wytwarzania energii elektrycznej niezbędnej do bieżącego funkcjonowania gospodarstw domowych. Na stronie gminy Grębów pojawiła się informacja, że prawdopodobnie już w styczniu br. mieszkańcy będą mogli wpłacać pieniądze przeznaczone na wkład własny inwestycji; jego wysokość będzie stanowić 30% kosztów netto montowanych urządzeń wraz z podatkiem VAT; pozostałe 70% pokryje dofinansowanie.

Powyższe działanie jest tzw. projektem parasolowym, co oznacza, że wszystkie czynności związane z jego prawidłowym przebiegiem (m.in. złożenie niezbędnej dokumentacji, uzyskanie dotacji, zorganizowanie przetargu skutkujące wyłonieniem odpowiedniego wykonawcy, a także rozliczenie całego projektu z Urzędem Marszałkowskim) spoczywają na barkach gminy. Choć podstawowa lista uczestników tego projektu została już zamknięta, to można jeszcze dopisywać się na listę rezerwową, z której będą wybierani kolejni wnioskodawcy w sytuacji, gdy z uczestnictwa w projekcie zrezygnuje ktoś zapisany na listę podstawową.

Wraz z gminą Grębów dofinansowanie otrzymało jeszcze kilka innych miejscowości, są to m.in. Jasienica Rosielna, Majdan Królewski, Markowa, Niwiska, Ostrów oraz Sędziszów Małopolski. Całkowity koszt projektu realizowanego na terenie powyższych gmin wyniesie niemal 15,8 mln złotych, z czego dofinansowane zostanie około 10 mln złotych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.