Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Godzina dla Ziemi 2023. Chodzi o więcej niż gaszenie świateł

Godzina dla Ziemi 2023. Chodzi o więcej niż gaszenie świateł

25 marca o 20:30 na całym świecie zgasną światła z okazji Godziny dla Ziemi. Po raz kolejny wiele budynków, zabytków i domów pogrąży się w ciemności. Sprawdź, jak dołączyć do akcji.  

Godzina dla Ziemi 2023 

Daj Ziemi odpocząć… W najbliższą sobotę 25 marca o godzinie 20:30 czasu lokalnego świat pogrąży się w ciemności. Światła zgasną w wielu instytucjach, galeriach handlowych, biurowcach i domach. 

Godzina dla Ziemi ma niezmiennie sprowokować nas wszystkich do refleksji nad kondycją planety, ale też zmotywować do podjęcia działań rzecz jej ratowania. Zgaszenie światła to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, różnorodność biologiczną lądów, mórz i oceanów. To największa, globalna inicjatywa na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. 

To już 17. edycja w Polsce i na świecie. Godzina dla Ziemi odbywa się rok w rok od 2007 roku, kiedy po raz pierwszy w Sydney ponad 2 mln domów włączyły światło na godzinę. Od tamtego czasu do akcji dołącza się coraz więcej ludzi, miast i krajów. 

Gdzie zgasną światła?

W poprzednich edycjach zgasło aż 10 400 zabytków i pomników znajdujących się w różnych częściach naszego globu, m.in. wieża Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie, Piramidy w Gizie czy Empire State Building w Nowym Jorku.

Źródło filmu: earthhour.org

W zeszłym roku w obchodach Godziny dla Ziemi wzięło udział ponad 100 miast, obiektów i instytucji. Światła zgasły w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Opolu, Łódź, Poznaniu czy Słupsku. Wygaszone były m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki, Kancelarie Sejmu i Senatu, PGE Narodowy w Warszawie, Ergo Arena w Gdańsku, Teatr Wielki w Łodzi, Muzeum Częstochowskie, Sukiennice w Krakowie, Stary Browar w Poznaniu, a także uniwersytety i politechniki w wielu miastach. Ważna była nie tylko planeta. Fundacja WWF Polska postanowiła, że Godzina dla Ziemi w 2022 roku będzie nie tylko symbolicznym gestem solidarności z planetą, ale także z Ukrainą. 

Godzina nie wystarczy 

Godzina w ciągu całego roku to zdecydowanie za mało. Jedynym sposobem na powstrzymanie degradacji środowiska i zmian klimatu są konsekwentne, adekwatne działania na szczeblu systemowym. W pierwszej kolejności to decydenci muszą podjąć odpowiednie decyzje. 

Jednak w Godzinie dla Ziemi WWF nie chodzi o oszczędzanie energii. Zgaszenie światła to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, różnorodność biologiczną lądów, mórz i oceanów. To zwrócenie uwagi na to, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i z szacunkiem do zasobów naturalnych Ziemi.  

Wykorzystanie paliw kopalnych jest głównym źródłem gazów cieplarnianych w atmosferze i przyczyną ogrzewania się Ziemi – a także ważnym motywem konfliktów międzynarodowych. Jeżeli nie zatrzymamy wzrostu średniej temperatury na poziomie 2◦C, zmiany klimatyczne spowodują napięcia i konflikty związane z dostarczaniem wody mówił w zeszłym roku Mikołaj Troczyński, starszy specjalista ds. odnawialnych źródeł energii.

Miliony ludzi będą zmuszone do migracji z powodu susz lub podniesienia się poziomu morza. Możemy tego uniknąć, jeśli większość państw zrezygnuje z paliw kopalnych, zastępując je lokalnymi źródłami energii odnawialnej, opartymi na energii wiatru i słońca. Z ropy i gazu możemy zrezygnować – z wody nie

Jak możesz dołączyć do akcji?

W trakcie Godziny dla Ziemi nie chodzi tylko o gaszenie świateł. Do akcji możesz dołączyć samodzielnie na wiele sposobów:

  • odłóż telefon, laptop, tablet i skorzystaj z chwili dla siebie;
  • odłącz z kontaktów wszystkie nieużywane urządzenia; 
  • przygotuj sobie bezmięsny posiłek; 
  • wybierz się na spacer i podziwiaj gwiazdy;
  • zrób przegląd szafy i zastanów się, co możesz sprzedać/oddać;
  • przyjrzyj się swoim nawykom i pomyśl, co możesz zmienić; 
  • dowiedz się więcej o ochronie przyrody w swoim najbliższym otoczeniu;
  • podpisz petycję w sprawie rozszerzenia i stworzenia nowych obszarów chronionych;
  • dołącz do zbiórki WWF lub wesprzyj inną organizację działającą na rzecz klimatu i środowiska. 

Czy Godzina dla Ziemi wpływa na Krajowy System Energetyczny?

Przy okazji poprzednich obchodów Godziny dla Ziemi pojawiły się komentarze sugerujące, że akcja WWF przynosi więcej szkód niż pożytku. Chodzi o zakłócenia, do których rzekomo ma dochodzić w trakcie masowego wyłączania świateł. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy Polskie Sieci Energetyczne:

Podczas Godziny dla Ziemi WWF zmiany obciążenia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego są bardzo niewielkie, a sama akcja jest zapowiadana z wyprzedzeniem, dlatego nie powoduje ona zachwiania stabilności KSE – powiedziały dla Świata OZE Polskie Sieci Energetyczne. 

Należy podkreślić, że kluczowe są działania systemowe, które pozwalają na obniżanie poziomu zużycia energii i jej efektywne wykorzystywanie. Jednocześnie każda inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi na konieczność oszczędzania energii, jest bardzo wartościowa. 

Źródła: wwf.org

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.