Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Graj, skacz i… wytwarzaj darmową energię! 

Graj, skacz i… wytwarzaj darmową energię! 

Niektóre wynalazki zmieniają świat, ale przede wszystkim… ułatwiają codzienne życie. Tak jest w przypadku Soccket. To piłka stworzona przez Jessicę O. Mathews. Co ją wyróżnia? Wychwytuje energię kinetyczną generowaną podczas gry i przechowuje ją w środku piłki. 

Od ślubu do wynalazku

Jessica O. Mathews to utytułowana przedsiębiorczyni, absolwentka psychologii i ekonomii Uniwersytetu Harvard, a także MBA Harvard Business School. W 2008 brała udział w ślubie swojej ciotki w Nigerii. Kiedy podczas wydarzenia zabrakło prądu, do podtrzymania światła użyte zostały agregaty na ropę. To rozwiązanie było głośne i emitowało spaliny. Po powrocie do domu Jessica postanowiła poszukać rozwiązania tego problemu.

W miejscu takim jak Burundi [przyp. red.: małe państwo śródlądowe położone w Afryce Wschodniej], tylko 4% ludzi ma dostęp do sieci elektrycznej i nierzadko wydaje się 20% dziennego dochodu w wysokości jednego dolara na doładowanie telefonu komórkowegomówiła w wywiadzie dla portalu eu.usatoday.com.

W ramach zajęć z inżynierii wraz z koleżanką Julią Silverman opracowała projekt Soccket. To piłka nożna, która w czasie używania przechowuje energię kinetyczną. Półgodzinna gra generuje wystarczającą ilość energii, aby przez trzy godziny zasilić małą lampkę LED. W przypadku mieszkańców krajów borykających się z ubóstwem energetycznym to idealne rozwiązanie. Dzieci spędzają czas na zabawie w ciągu dnia, dzięki czemu mogą odrabiać lekcje po zmierzchu. 

Trzy lata później Jessica i Julia założyły Uncharted Power, aby rozwijać swój projekt i inne rozwiązania oparte o system zasilania oparty na ruchu.

Jak to działa?

W swoich projektach Jessica wykorzystuje dość prosty proces. Moc generuje energia kinetyczna pochodząca z ruchu. W ten sposób powstaje energia niezależna od elektryczności i innych usług użyteczności publicznej. Przyjrzyjmy się bliżej Sockket. To piłka o regulowanych rozmiarach. W jej wnętrzu znajdziemy technologię, która przechowuje i wykorzystuje ruch. Ma też ukryte „wejście” i mocowaną do niego lampkę LED. Gdy piłka jest w ruchu, mały akumulator ładuje się. Zaledwie 30 minut gry wystarczy, by zapewnić trzy godziny energii.

Na projekcie piłki Jessica nie poprzestała. Aby wyrównać szanse dzieci do tworzenia własnej energii, postanowiła zaprojektować rozwiązanie dla dziewczynek. To skakanka, która przechowuje energię w sposób podobny do Sockket. Nazywa się Pulse i przez 15 minut skakania generuje moc wystarczającą na trzy godziny działania diody LED.

W wielu (krajach wschodzących) często tylko chłopcy mogą grać w piłkę nożną. Skakanka to coś, z czego mogą korzystać dziewczyny wyjaśnia dla portalu USA Today i dodaje: Z Pulse możesz łatwo podróżować, a po 15 minutach skakania na skakance, co jest dla ciebie dobre, zapewni ci trzy godziny światła LED lub 50% naładowania iPhone’a.

Uncharted Play ma w planach produkcję generujących energię deskorolek i piłek do koszykówki.

Energia kinetyczna codziennego użytku

Jessica ciągle pracuje nad poszerzeniem gamy produktów do przechowywania energii kinetycznej. We współpracy z projektantami stworzyła różnego rodzaju produkty konsumenckie zastrzeżone znakiem MORE (akronim od Motion-based Off-Grid Renewable Energy). Technologia została zintegrowana z różnymi przedmiotami codziennego użytku, takimi jak panele podłogowe, progi zwalniające, bramy obrotowe czy wózki sklepowe.

źródło: en.wikipedia.org, blacknews.com/news, eu.usatoday.com

fot. główna screen z filmu JESSICA MATTHEWS: INSPIRED Presented by Moroccanoil

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.