Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

GreenWay postawi w Polsce 630 stacji ładowania elektryków

ładowarka greenway

GreenWay postawi w Polsce 630 stacji ładowania elektryków

Dzięki dofinansowaniu wysokości ponad 70 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, firma GreenWay chce zwiększyć swój plan inwestycyjny do 145 mln zł. Operator szybkich ładowarek samochodów elektrycznych wybuduje ponad 850 stacji w naszym regionie Europy, z czego aż 630 w Polsce.

GreenWay to szeroko rozwinięta, ogólnopolska sieć stacji szybkiego ładowania. Firma jest głównym dostawcą usług związanych z ładowaniem pojazdów elektrycznych. Ich stacje można spotkać w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Do tej pory GreenWay zbudował 120 stacji ładowania, z czego 80 w Polsce (75% z nich to stacje szybkiego ładowania).

W ramach najnowszego programu inwestycyjnego ma powstać 40 stacji ultraszybkiego ładowania (moc do 350 kW), 370 stacji szybkiego ładowania (moc 50 kW i powyżej) i 450 stacji pół szybkiego ładowania (moc 22 kW). Plan obejmuje rozbudowę sieci w Polsce, Słowacji, Czechach i innych krajach bałtyckich. Łącznie region wzbogaci się o ponad 850 stacji ładowania. Pierwsze instalacje finansowane ze środków zapewnionych przez Europejski Bank Inwestycyjny mają być zrealizowane jeszcze w 2018 roku.

Finansowanie działalności GreenWay przez EBI jest pierwszym projektem w Europie Środkowej i Wschodniej wspieranym z programu „InnovFin – Finanse UE w zakresie innowacyjnych projektów energetycznych” i realizowany jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu „Horyzont 2020”.

“Jednym z głównych celów działania EBI jest wsparcie dla innowacyjnych projektów, szczególnie dla takich, które mają pozytywny wpływ w dziedzinie klimatu” – powiedział Piotr Michałowski, szef Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie. – “Elektromobilność, jako nowy sektor gospodarki światowej, zarówno tworzy nowe miejsca pracy i generuje innowacyjne rozwiązania, jak i walnie przyczynia się do obniżenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Partnerstwo z taką organizacją, jaką jest Green Way, doskonale wpisuje się w strategię banku Unii Europejskiej i pokazuje jakiego typu projekty bank jest gotów wspierać w Polsce i regionie”, dodał.

Stacje firmy zlokalizowane są przy autostradach i drogach szybkiego ruchu. Celem GreenWay jest zwiększenie komfortu kierowców samochodów elektrycznych oraz wdrażanie nowych rozwiązań jak np. magazyny energii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.