Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Grenlandia traci lód szybciej niż 26 lat temu

Grenlandia traci lód szybciej niż 26 lat temu

Grenlandia straciła prawie 4 biliony ton lodu! W magazynie “Nature” opublikowano najnowsze wyniki badań, które dotyczą zmian białej pokrywy na drugiej największej wyspie świata. Rezultaty badań wprawiają naukowców w przerażenie. Obecne tempo topnienia jest szybsze niż 26 lat temu.

Od 1992 do 2018 roku Grenlandia straciła 3,8 bilionów ton lodu. Taka ilość przyczyniła się do podniesienia średniego poziomu wód oceanicznych o 1,06 cm. Do lat 90 średni poziom topnienia lodu na wyspie wynosił około 33 miliardy ton rocznie. W ciągu ostatniej dekady wynik ten wzrósł do poziomu 254 miliardów ton. 

Analizę stanu północnej pokrywy lodowej wykonało 96 ekspertów z 50 różnych organizacji na całym świecie. Posiłkowali się danymi z 26 badań i 11 misji satelitarnych.

Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC), który działa przy ONZ, jeszcze w 2013 roku przewidywał, że do końca XXI wieku poziom wód na Ziemi wzrośnie o 60 cm. Zdaniem ekspertów, jest to realne zagrożenie dla około 360 mln ludzi, którzy mieszkają na terenach przybrzeżnych. IPCC uwzględniało jednak wolniejszy proces roztapiania się lodu na Grenlandii. W obecnej chwili, po wliczeniu nowych danych, istnieje duże ryzyko, że woda podniesie się o 67 cm. Wówczas już 400 milionom ludzi będą zagrażały regularne podtopienia.

To nie są zdarzenia o niskim prawdopodobieństwie czy o lokalnym zakresie. To się dzieje teraz i będzie miało niszczycielski wpływ na społeczności zamieszkujące wybrzeża – alarmuje Andrew Shepherd z Uniwersytetu Leeds, który kierował całym badaniem. 

Naukowcy wskazali jednoznacznie dwa czynniki, które wpływają na coraz szybciej topniejący lód Grenlandii. Połowę jego masy zamienia w wodę rosnąca temperatura powietrza. Drugie pół roztapia się pod wpływem przyspieszających przepływów mas lodu, które są napędzane przez rosnącą temperaturę wód oceanicznych.

Analiza opublikowana w “Nature” nie uwzględniła zmian z 2019 roku, w którym okres letni był znacznie cieplejszy w porównaniu z tymi z lat wcześniejszych. Na razie najwięcej lodu Grenlandia straciła w 2011 roku – 355 miliardów ton pokrywy zamieniło się w wodę. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.