Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Na Haiti uruchomiono największą sieć smart-grid na całych Karaibach

Na Haiti uruchomiono największą sieć smart-grid na całych Karaibach

Na Haiti został uruchomiony system typu smart-grid, który łączy w sobie magazyn energii elektrycznej i farmę fotowoltaiczną. Jest to rezultat współpracy pomiędzy Biohaus Foundation i organizacją NPH Germany. Nowa instalacja ma zmniejszyć zależność mieszkańców tego kraju od prądnic napędzanych silnikiem diesla.

Około 30% z 11 milionów mieszkańców Haiti nie ma dostępu do prądu i jest zależnych od niewielkich generatorów zasilanych paliwami płynnymi. Stworzenie systemu magazynów energii i farm PV pozwala na zapewnienie im dostępu do czystej energii elektrycznej.

Do konstrukcji magazynu energii elektrycznej wykorzystano ogniwa litowo-jonowe pochodzące z firmy Qinous. Moduły fotowoltaiczne importowane są z Wenezueli i Meksyku. Inwertery do farmy PV importowane są z Niemiec z firmy Bonfiglioli, a systemy pomiarowe z firmy Solargy, mającej siedzibę w Hanowerze.

Powstająca sieć jest największą, niezależną siecią typu smart-grid w całym regionie Karaibów. Łączna moc systemów w ramach sieci to 450 kW, które pochodzi wyłącznie z systemów PV. Pozwolą one zasilać energią słoneczną zakłady produkujące jedzenie, szkołę, szpital i warsztat samochodowy w stolicy Haiti w Port-au-Prince.

Wykorzystując system OZE zaoszczędzone zostanie około pół miliona euro rocznie, które wydane zostałoby na paliwo do generatorów i ponad 2 tysiące ton dwutlenku węgla, które wygenerowałyby te generatory w ciągu roku pracy.

To co robimy jest konieczne, aby uratować planetę – powiedział koordynator projektu smart-grid, Willi Ernst z Biohaus Foundation. – Wierzymy, że to co robimy jest konieczne i że wielu pójdzie w nasze ślady. Tylko razem możemy podołać celowi.

Pomysł budowy sieci typu smart-grid w Port-au-Prince pojawił się w 2010 roku, po katastrofalnym dla regionu trzęsieniu ziemi. Rezultatem tego kataklizmu było zniszczenie infrastruktury miasta. Prezydent Haiti, Jovenal Moïse postanowił odbudować region w bardzo ambitny sposób, wykorzystując nowoczesny program elektryfikacji stolicy kraju. W ciągu 24 miesięcy kraj ten ma być w całości zelektryfikowany z wykorzystaniem systemów fotowoltaicznych, wszystko dzięki zniesieniu wysokich ceł importowych na moduły PV i inne elementy systemów solarnych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.