Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Historia krakowskiego smogu

Historia krakowskiego smogu

O smogu stało się głośno stosunkowo niedawno, ale czy to znaczy, że wcześniej go nie było i kilka lat temu powietrze było jeszcze czyste? Niestety nie! Nie zawsze jednak postrzegany był jako zagrożenie. W pewnym momencie dopisywano mu właściwości wręcz zdrowotne!

Smog w Krakowie jest zjawiskiem historycznym – jego obecność w mieście datowana jest już na XIX wiek, czyli czas rozwoju technologiczno-gospodarczego. Mieszkańcy zwracali na niego uwagę, skarżąc się na “cuchnące powietrze” oraz “dym i spaliny”, ale nie dostrzegali konsekwencji jego wdychania. Obecnie świadomość jest duża, ale powietrze w Krakowie nadal jest fatalnej jakości, a dopuszczalne normy dla pyłów zawieszonych są notorycznie przekraczane (nawet o kilkaset procent). Jaka jest geneza tego szkodliwego zjawiska?

W serii Historia krakowskiego smogu chcemy przybliżyć Wam, jak na przestrzeni lat ludzie postrzegali zanieczyszczenie powietrza, jak zmieniała się ich świadomość oraz przyczyny smogu. Ciekawostki na ten temat będziemy publikować 2 razy w tygodniu we wtorek i piątek o godz. 18:00 na Facebooku ŚwiataOZE, wiedzę czerpiąc z książki pod red. A. Izdebskiego i R. Szymytki “Ekobiografia Krakowa” wydanej w 2018 roku w Krakowie, w szczególności z rozdziału “Epilog. Dzieje krakowskiego smogu”.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.