Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Honduras – pierwszy kraj na świecie z 10% fotowoltaiki w miksie energetycznym

Farma fotowoltaiczna w Hondurasie

Honduras – pierwszy kraj na świecie z 10% fotowoltaiki w miksie energetycznym

Jak wynika z raportów państwowej firmy energetycznej ENEE z Hondurasu 10,2% elektryczności zużytej przez ten kraj w 2016 roku zostało wyprodukowane przez elektrownie fotowoltaiczne. To rekordowa wartość na skalę świata. Jednakże nie tylko to jest w Hondurasie rekordowego – przy 433 MW zainstalowanych mocy PV jest on przodownikiem słonecznej elektryfikacji w Ameryce Centralnej.

Honduras to pierwszy kraj na świecie, znajdujący się na stałym lądzie, któremu udało się przekroczyć granicę 10% słonecznego OZE w miksie elektroenergetycznym. Jest to zasługą rekordowo dużej ilości zainstalowanych mocy – 433 MW – co daje pierwsze miejsce w Ameryce Centralnej i drugie, za Chile (1 GW) w całej Ameryce Południowej.

Firma ENEE pokrywa niemalże 100% Hoondurasu swoją siecią przesyłową. Jak wynika z przedstawionych przez nią raportów w zeszłym roku do klientów prywatnych dostarczyła ona 8673 GWh prądu elektrycznej, z czego 885 GWh pochodziło z farm fotowoltaicznych. Całkowity udział OZE w miksie elektroenergetycznym tego kraju to 52%.

Jeszcze niedawno, w 2015 roku, udział PV w miksie wynosił jedynie 5%, ale dzięki instalacji 388 MW nowych mowy w 2015 roku odsetek ten bardzo szybko wzrósł. W 2016 roku zainstalowano kolejne 45 MW. W Hondurasie znajdują się jedne z największych projektów fotowoltaicznych w tym regionie świata.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.