Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Inteligentny rozwój miast

Affordable housing, duplex in Kansas City, Design+Make Studio, El Dorado Inc., Studio Build, low-income housing, Kansas City, Kansas State University, open-plan layout, green architecture, natural light

Inteligentny rozwój miast

Zrównoważony rozwój jest dla wielu rozwijających się miast sporym wyzwaniem. Nie zawsze bowiem można łatwo pogodzić istniejące już w przestrzeni miejskiej struktury z planowanymi zmianami. Nad powyższymi zagadnieniami skupił się Gil Peñalosa, założyciel i przewodniczący organizacji 8 80 Cities, w specjalnym wywiadzie udzielonym portalowi Świat OZE:

– Myślę, że każde miasto na świecie powinno być cudownym miejscem dla ludzi. Kiedy mówię o ludziach, mam na myśli wszystkich: dzieci, dorosłych i ludzi starszych oraz tych ubogich – powiedział Peñalosa.

W swych przemówieniach Gil (Guillermo) Peñalosa nieustannie podkreśla, jak ważne jest rozsądne planowanie przestrzeni miejskiej. Z tego też względu miasta powinny przede wszystkim służyć swym mieszkańcom, a nie samochodom – należy zatem skłaniać się ku zrównoważonej mobilności. Oprócz tego powinno się raczej inwestować w chodniki, ścieżki rowerowe, parki i miejsca przyjazne pieszym, zamiast pozwalać samochodom na parkowanie niemal w każdym zakątku miasta. Równie istotna jest kwestia właściwej zabudowy: zdaniem Peñalosy należy odejść od budowania kolejnych wysokokondygnacyjnych wieżowców, a zamiast nich tworzyć kilkupiętrowe budynki w zwartej zabudowie.

Wywodzący się z Kolumbii działacz społeczny jest światowym autorytetem w zakresie rozsądnego planowania przestrzeni miejskiej. Zasłynął już w czasie swojej działalności w rodzinnej Bogocie, gdzie był odpowiedzialny za obszary związane ze sportem i rekreacją. Za sprawą inwestycji w rozwój parków, ścieżek rowerowych, komunikacji miejskiej oraz przestrzeni przyjaznych pieszym został nazwany współtwórcą bogotańskiej rewolucji miejskiej. Dodatkowo Gil Peñalosa jest założycielem i przewodniczącym 8 80 Cities, kanadyjskiej organizacji non-profit, której celem jest modyfikowanie przestrzeni miejskiej w sposób przyjazny wszystkim ludziom, bez względu na ich status materialny, wiek czy pochodzenie. Założenia organizacji są proste, a za ich motto można uznać słowa: Jeśli jesteś w stanie stworzyć wspaniałe miasto dla ludzi w wieku od ośmiu do osiemdziesięciu lat, to jesteś w stanie stworzyć miasto satysfakcjonujące wszystkich ludzi.

Światowej sławy autorytet w kwestii planowania przestrzeni miejskiej przybył do Krakowa na Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości (Open Eyes Economy Summit), gdzie był jednym z najważniejszych prelegentów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.